STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / PARAFIA WE FRYDRYCHOWICACH ROZPOCZĘŁA OBCHODY JUBILEUSZU 700-LECIA ISTNIENIA. SUMIE ODPUSTOWEJ PRZEWODNICZYŁ KARD. STANISŁAW DZIWISZ

Parafia we Frydrychowicach rozpoczęła obchody jubileuszu 700-lecia istnienia. Sumie odpustowej przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz

Parafia Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała odpustem rozpoczęła obchody jubileuszu 700-lecia istnienia. Sumie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, który poświęcił przy tej okazji kopię Cudownej Figury św. Michała Archanioła z Gargano i wprowadził do frydrychowickiej świątyni relikwie św. Jana Pawła II.




700 lat historii

Sumą odpustową pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza parafia Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała rozpoczęła obchody jubileuszu 700-lecia istnienia. – Wspólnota parafialna we Frydrychowicach, jedna z najstarszych w Archidiecezji Krakowskiej, od samego początku wybrała sobie Świętych Archaniołów jako swoich szczególnych Patronów u Bożego tronu. Wzruszająca jest ta wiara w ich orędownictwo, w ich duchową obecność i pomoc, z jaką spieszą ludowi Bożemu na tej ziemi – mówił w homilii metropolita krakowski senior.

Wspominając patronów frydrychowickiej wspólnoty, kaznodzieja przypomniał, że uroczystość odpustowa zapisze się na kartach jej historii również ze względu na wprowadzenie i poświęcenie kopii Cudownej Figury św. Michała Archanioła z Gargano. – Wiem, że wasza wspólnota przygotowywała się do dzisiejszego wydarzenia od kilku lat, między innymi przez nawiedzenie większości rodzin przez mniejszą kopię Cudownej Figury – zauważył kardynał.

Kard. Dziwisz: Bardzo jest nam potrzebna pomoc z wysoka

Przywołał przy tym słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane w apulijskim sanktuarium 24 maja 1987 r. „Przybyłem, aby uczcić świętego Michała Archanioła i prosić go, by ochraniał Kościół święty oraz bronił go w czasach, gdy tak trudno jest dawać autentyczne świadectwo chrześcijańskie, bez pójścia na kompromis i bez uległości (…). Istniejące zło w świecie, nieład, jaki widzimy w społeczeństwie, zagubienie człowieka, wewnętrzne rozdarcie, którego jest on ofiarą, są nie tylko następstwem grzechu pierworodnego, lecz także skutkiem deprawującego i mrocznego działania szatana, który w sposób podstępny zagraża moralnej równowadze człowieka” – mówił wówczas Papież Polak.

Metropolita krakowski senior, który jako osobisty sekretarz towarzyszył Ojcu Świętemu również w tamtej podróży, zwrócił uwagę na aktualność, wygłoszonych przez trzydziestoma siedmioma laty słów. – Jak bardzo jest nam potrzebna pomoc z wysoka, byśmy sami nie ulegali złu, ale opowiadali się po stronie prawdy i dobra, wnosząc nasz wkład w budowanie cywilizacji miłości w naszym społeczeństwie, w naszych rodzinach i środowiskach – podkreślał kard. Dziwisz.

700 lat wdzięczności

Zauważył również, że rozpoczynające się obchody jubileuszu 700-lecia parafii, są okazją do wdzięczności za całe siedem wieków historii Kościoła we Frydrychowicach: za duszpasterzy, za udzielane w świątyni sakramenty, za wszystkie Eucharystie i spowiedzi, a wreszcie za wszystkich parafian, którzy przez te lata współtworzyli i nadal współtworzą wspólnotę parafii Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Zachętą do wdzięczności – jak podkreślał metropolita krakowski senior – będzie też Rok Jubileuszowy, który rozpocznie się za kilka miesięcy.

Kard. Stanisław Dziwisz przypomniał związki kard. Karola Wojtyły z Frydrychowicami i jego troskę o miejscowe duszpasterstwo, która widoczna była także po wyborze na Stolicę Piotrową. Także z tego powodu w dniu odpustu parafialnego były osobisty sekretarz świętego wprowadził jego relikwie do tamtejszej świątyni. Orędownictwu św. Jana Pawła II powierzył wszystkie trudności, wyzwania oraz radości wiernych i duszpasterzy.

Pierwsze historyczne wzmianki o parafii we Frydrychowicach pochodzą z 1326 r.  Obecną świątynię, której patronują Święci Archaniołowie Michał, Gabriel i Rafał, wybudowano na przełomie lat 20. I 30. XX w. Konsekracja odbyła się w roku 1931.

fot. Powiat Wadowicki
Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE