STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / PARAFIALNY KOŚCIÓŁ W PŁASZOWIE DIECEZJALNYM SANKTUARIUM BŁOGOSŁAWIONEGO MACIERZYŃSTWA MATKI BOŻEJ

Parafialny kościół w Płaszowie Diecezjalnym Sanktuarium Błogosławionego Macierzyństwa Matki Bożej

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie to niezwykłe miejsce, w którym znajduje się obraz Matki Bożej Płaszowskiej. W niedzielę 13 października 2019 r. metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski ogłosi parafialny kościół w Płaszowie Diecezjalnym Sanktuarium Błogosławionego Macierzyństwa Matki Bożej.

Parafialny kościół w Płaszowie Diecezjalnym Sanktuarium Błogosławionego Macierzyństwa Matki Bożej

Płaszowski wizerunek to tzw. „Matka Boża, wskazująca drogę”: Maryja trzyma na rękach małego Jezusa i pokazuje na Niego dłonią. Jaka jest historia tego wizerunku, który od lat jest przez wiernych otaczany szczególną czcią? Przybliża ją proboszcz parafii, ks. Zenon Siedlarz SCJ.

Obraz pochodzi z XV wieku, ale nie wiadomo dokładnie jaka jest historia jego powstania. Wizerunek Matki Boskiej Płaszowskiej pierwotnie znajdował się w ołtarzu kościoła parafialnego w Czernichowie, już wtedy czczono go jako łaskami słynący. Po 1850 r. malowidło w złym stanie trafiło do magazynu kościelnego. Jeden z parafian, nazwiskiem Cichoń, zainteresował się nim i odkupił. Rodzina Cichoniów otaczała wizerunek szczególnym kultem: modlono się przed nim, śpiewano pieśni, palono lampki. Po latach, jeden z synów – Stanisław, przeniósł się do Izdebnika i zabrał go ze sobą. Tam zauważył go Wincenty Turek, którego szczególnie poruszyła niezwykła historia wizerunku. Po latach jeden z synów Stanisława Cichonia, Wincenty, ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie i dokonał pierwszej restauracji obrazu, która była konieczna ze względu na duże zniszczenia. W tych latach księża sercanie wybudowali w Krakowie kościół i klasztor. Za namową Wincentego Turka i Mariana Cichonia, Stanisław Cichoń zgodził się, by podarować wizerunek do kościoła Księży Najświętszego Serca w Płaszowie. 21 listopada 1931 roku odbyła się uroczysta intronizacja. – Ten obraz zaczął być odczytywany w naszym kościele jako obraz Matki, która troszczy się o potrzeby parafian i nie tylko. W ten sposób rozrastał się szczególny kult Matki Bożej, Matki Błogosławionego Macierzyństwa – powiedział ks. Zenon Siedlarz.

Z biegiem lat, ze względu na niekorzystne warunki panujące w świątyni, wizerunek uległ kolejnym uszkodzeniom. Ówczesny proboszcz, ks. Ignacy Stoszko oddał go do konserwacji. Efekt tych zabiegów nie był zadowalający, ponieważ duża część obrazu została przemalowana i zmieniona. W 1964 roku ks. Wincenty Turek zdecydował, że należy przywrócić mu pierwotny wygląd. Żmudne prace konserwatorskie ukończono w pierwszych tygodniach maja 1969 roku.

Początkowo obraz nie cieszył się szczególnym kultem, ale uległo to zmianie. – W roku 1960 na jednym ze spotkań z naszymi księżmi, bp Karol Wojtyła sam zaproponował, żeby ustalić tutaj drugorzędny odpust ku czci Matki Bożej, Matki Błogosławionego Macierzyństwa – powiedział proboszcz. Ustalono, że będzie on obchodzony w pierwszą niedzielę po 11 października. Po raz pierwszy odbył się 16 października 1960 roku. Sumie odpustowej przewodniczył bp Karol Wojtyła, który wygłosił homilię i poświęcił monstrancję. – Podczas pierwszego odpustu bp Karol Wojtyła mówił, żebyśmy to potraktowali jako początek naszej sercańskiej drogi z Maryją – powiedział ks. Zenon Siedlarz. 5 maja 1991 roku kard. Franciszek Macharski uroczyście ukoronował wizerunek Matki Bożej Płaszowskiej koronami biskupimi.

Gdy papież Jan Paweł II przybył w 1991 roku do ojczyzny, został poproszony o poświęcenie kopii obrazu Matki Bożej Płaszowskiej. Wyraził wtedy życzenie otrzymania podobnego malowidła, które z radością spełniono. Nie ulega wątpliwości, że ten wizerunek był bardzo bliski św. Janowi Pawłowi II, który osobiście przyczynił się do krzewienia kultu Matki Bożej Płaszowskiej wśród wiernych.

– Mówimy, że tu jest Sanktuarium Błogosławionego Macierzyństwa, ponieważ wielu ludzi prosiło i wyprosiło tutaj dar potomstwa – powiedział proboszcz. Matka Boża Płaszowska jest otoczona w parafii szczególnym kultem: w każdą środę o godzinie 17:30 odbywa się nabożeństwo ku Jej czci, podczas którego wierni modlą się za rodziny, rodziców którzy stracili dzieci, o dar potomstwa dla małżeństw oraz za mężczyzn. Do sanktuarium przybywają małżeństwa proszące o błogosławieństwo. Parafia ofiarowuje wiernym „różaniec nadziei”, którego kolor nawiązuje do zielonych szat Maryi. Proboszcz powiedział, że Matka Boża Płaszowska pokazuje, że dla Boga nie ma nic niemożliwego i daje ludziom tak potrzebną nadzieję.

W niedzielę 13 października 2019 r. o godzinie 12:00 w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie sumie odpustowej będzie przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, który ogłosi parafialny kościół w Płaszowie Diecezjalnym Sanktuarium Błogosławionego Macierzyństwa Matki Bożej.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Galeria

ZOBACZ TAKŻE