STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / PASTERKA W PORONINIE

Pasterka w Poroninie

Zgodnie z tradycją także w Poroninie Msza św. pasterska sprawowana jest o północy. W tej pierwszej w Uroczystość Bożego Narodzenia Eucharystii licznie uczestniczą parafianie i świąteczni goście z całej Polski.

Pasterka w Poroninie

Pasterka to pierwsza Msza w Uroczystość Bożego Narodzenia i jest punktem kulminacyjnym całego wieczoru wigilijnego. Uroczysta Msza św. pasterska upamiętnia oczekiwanie i żarliwą modlitwę pasterzy, dążących do Betlejem. W Poroninie sprawowana jest tradycyjnie o północy z licznym udziałem parafian i świątecznych gości z całej Polski.

„Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką; nad mieszkańcami kraju mroków światło zabłysło. Pomnożyłeś radość, zwiększyłeś wesele”.

Pasterka swoją nazwę zawdzięcza ubogim chłopom, którzy jako pierwsi przybyli do małego Jezusa. Radosną nowinę przyjścia na świat Zbawiciela, Anioł z nieba oznajmił właśnie pastuszkom, pilnującym swoich owiec. Bez wahania udali się oni do miasta dawidowego, gdzie znaleźli „Dziecię owinięte w pieluszki i położone w żłobie”.

 

Ks. Arkadiusz Zych
Fot. Ks. Arkadiusz Zych

 

Galeria

ZOBACZ TAKŻE