STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / PIELGRZYMKA DIECEZJI SOSNOWIECKIEJ W KALWARII

Pielgrzymka Diecezji Sosnowieckiej w Kalwarii

W sobotę 15 września do Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej przybyła pielgrzymka diecezji sosnowieckiej. Modlitwę rozpoczęła msza święta w bazylice, po której pielgrzymi udali się na Dróżki Matki Bożej i Dróżki Pana Jezusa. Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz diecezji sosnowieckiej. 

Pielgrzymka Diecezji Sosnowieckiej w Kalwarii

Przybyłych pątników z duszpasterzami przywitał kustosz sanktuarium, o. Konrad Cholewa OFM. Zwrócił się do pielgrzymów, by otwierali swoje serca przed Maryją i przedstawiali Jej każdą sprawę swojego życia oraz podziękował za liczną obecność w tym świętym miejscu.

W czasie homilii biskup przywołał boleść stojącej pod krzyżem Matki.
– Maryja w trudnym momencie nie ucieka od Syna. (…) To jest ważny dla nas przykład, żeby człowieka, który przeżywa trudności życiowe nie opuszczać – mówił biskup

– Kiedy doszło do momentu, że się przedarła przez tłum i spotkała na drodze krzyżowej swojego Syna, nie była w stanie wypowiedzieć słowa. To było spotkanie dwóch serc. Bardzo się kochających, ale w milczeniu. Bywa w naszym życiu tak, że wobec cierpienia, którego nie pojmujemy, cierpienia, które nas przeraża, wobec tylu niesprawiedliwości, jakich człowiek doznaje, takie spotkanie w milczeniu jest ważniejsze niż to przegadane. Ta świadomość, że jest ktoś, komu na mnie zależy.

Biskup zachęcał do przeżywania swojego cierpienia, niesprawiedliwości i boleści na sposób Bożej Matki.

– Maryja nie odpłaca wyzwiskiem za wyzwisko, nie krzyczy. Staje obok kochanego Syna, przyjmuje te obelgi, staje sie Jego tarczą. Za zło, którego doświadcza, nie odpłaca.

Biskup nawiązał do sytuacji, które często spotykają ludzi w życiu codziennym i zwrócił uwagę, że bez pomocy Boga, nie jest możliwa miłość nieprzyjaciół. Przezwyciężanie zła przychodzi tylko z łaski Boga.

Pielgrzymka diecezji sosnowieckiej przybywa tradycyjnie we wrześniu każdego roku. Za każdym razem gromadzi tłumy modlących się wiernych, którzy szukają u Matki Bożej Kalwaryjskiej pociechy i wsparcia.

O. Tarsycjusz Bukowski OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium
Fot. O. F. Salezy Nowak OFM | Biuro Prasowe Sanktuarium

Galeria

ZOBACZ TAKŻE