STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / PIERWSZY DZIEŃ NOWENNY KU CZCI ŚW. STANISŁAWA: GDY NAD NAMI WISIAŁ MIECZ, ŚW. STANISŁAW WSKAZYWAŁ NA BOGA

Pierwszy dzień nowenny ku czci św. Stanisława: Gdy nad nami wisiał miecz, św. Stanisław wskazywał na Boga

- Jest rzeczą konieczną, aby w każdym pokoleniu ludzie czerpali z niezgłębionych bogactw Zbawiciela, miłując Boga i ludzi odpowiadali z radością na wezwanie do świętości jak św. Stanisław, św. Katarzyna, św. Jan Paweł II - mówił ks. prof. Jacek Urban w pierwszym dniu nowenny ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika w katedrze na Wawelu.

Pierwszy dzień nowenny ku czci św. Stanisława: Gdy nad nami wisiał miecz, św. Stanisław wskazywał na Boga

Mszy św. w katedrze na Wawelu w pierwszym dniu nowenny ku czci św. Stanisława przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Przyznał, że tegoroczna nowenna jest rozpoczynana w szczególnych okolicznościach, gdy cały świat dotknęła epidemia zmieniając sposób życia ludzi. – Wyrażamy naszą solidarną bliskość ze wszystkimi, którzy cierpią, opłakują zmarłych i niepokoją się o losy bliźnich. Wspieramy ich modlitwą – powiedział. Przypomniał, że ludzie nie są sami, bo sam Bóg dzierży losy świata, a w niebie znajduje się wielu potężnych orędowników, m.in. św. Stanisław i św. Jan Paweł II. Do uroczystości św. Stanisława należy przygotowywać się w duchu ufności i zawierzenia. – Módlmy się także za kapłanów, którzy dziś świętują rocznicę swoich święceń – powiedział kardynał.

W homilii ks. prof. Jacek Urban przypomniał, że w święto św. Katarzyny ze Sieny czytany jest fragment Ewangelii według św. Mateusza. Wobec zapowiedzi prześladowań i trudności Jezus mówił: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”. Ks. Jacek Urban powiedział, że Ewangelia ta dobrze wyraża czasy, w których przyszło żyć św. Katarzynie. Pochodziła ona z Toskanii, która była wewnętrznie skłócona. Św. Katarzyna doprowadziła do pokoju i przekonała papieża, by powrócił do Rzymu. Gdy papież Grzegorz XI zmarł w Rzymie, wybrano jego następcę. Kardynałowie francuscy powołali jednak swojego papieża, dając początek schizmie. Św. Katarzyna przeniosła się do Rzymu, walcząc o jedność Kościoła. Przebywała wciąż blisko Chrystusa, przez co otrzymała wiele łask.

Św. Stanisław biskup i męczennik także żył w niespokojnych czasach. Gdy Kazimierz Odnowiciel odzyskał Śląsk i Pomorze, stosunki z Niemcami uległy znacznemu ochłodzeniu i pojawiła się groźba odpowiedzi zbrojnej. Za czasów Bolesława Śmiałego zbliżało się widmo wojny polsko-niemieckiej. Gdy papież Grzegorz VII zgodził się na koronację królewską Bolesława, Henryk IV uwięził papieża. Nad Polską znów zawisło śmiertelne niebezpieczeństwo.

Ks. Jacek Urban stwierdził, że w czasie nowenny przed uroczystością św. Stanisława będzie odwoływał się do myśli kard. Karola Wojtyły na temat Biskupa ze Szczepanowa. Kard. Karol Wojtyła mówił, że gdy nad Polską wisiał miecz, św. Stanisław wskazywał na Boga.

– Świadectwo dzisiejszej Ewangelii dają więc kolejno św. Katarzyna, św. Stanisław, daje także św. Jan Paweł II – stwierdził ks. Jacek Urban. Przypomniał, że Karol Wojtyła w czasie okupacji często przybywał do Łagiewnik, by modlić się przed Najświętszym Sakramentem.

– Jest rzeczą konieczną, aby w każdym pokoleniu, obecnie w naszym, ludzie czerpali z niezgłębionych bogactw Zbawiciela, miłując Boga i ludzi, odpowiadali z radością na wezwanie do świętości jak św. Stanisław, św. Katarzyna, św. Jan Paweł II. Aby Jezus dał nam moc, byśmy stawali się świadkami miłości Boga do ludzi – powiedział ks. Jacek Urban.

Karol Wojtyła mówił, że trumna św. Stanisława stała się miejscem pielgrzymek tych, którzy w trudnych dla naszego narodu przeżyciach i w chwilach ciężkich doświadczeń znajdowali przy nim siłę.

– Cześć pokazywana św. Stanisławowi przybierała na mocy wtedy, kiedy wisiał nad nami miecz. Przeżywamy czas, gdy zawisł nad nami miecz epidemii. Dlatego wraz ze św. Stanisławem, św. Katarzyną i św. Janem Pawłem II prośmy Boga o miłosierdzie dla świata, odwrócenie tego co nam zagraża. Jak oni, prośmy o to Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. W górę serca, wznośmy serca do serca Jezusowego – zakończył ks. prof. Jacek Urban.

Nowenna ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika w katedrze na Wawelu potrwa od 29 kwietnia do 7 maja. Codziennie o godz. 17.30 przy konfesji św. Stanisława będzie sprawowana uroczysta Msza św. Cykl tematycznych kazań „Człowiek, z którego narodził się Kościół. Dziewięć myśli ks. kard. Karola Wojtyły o św. Stanisławie” wygłosi ks. prof. Jacek Urban, dziekan Kapituły Katedralnej. Uroczysta odpustowa Msza św. zaplanowana jest 8 maja na godz. 17.30.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Galeria

ZOBACZ TAKŻE