STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / PIERWSZY DZIEŃ TRIDUUM: „JAK ŚPIEW I MUZYKA STAJĄ SIĘ MODLITWĄ”

Pierwszy dzień triduum: „Jak śpiew i muzyka stają się modlitwą”

W czwartek w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach rozpoczęło triduum przed piątą Ogólnopolską Pielgrzymką Czcicieli Bożego Miłosierdzia do Sanktuarium w Łagiewnikach. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr Stanisław Mieszczak SCJ. Hasłem czwartkowego dnia były słowa: „Jak śpiew i muzyka stają się modlitwą".Na początku Eucharystii ks. Mieszczak zauważył, że zbliżamy się do pielgrzymki czcicieli Bożego Miłosierdzia, w czasie której w tym roku zostaną poświęcone organy w świątyni.

– Cieszymy się z tego wydarzenia. Widzimy jak jest ono wkomponowane w rocznicę poświęcenia bazyliki przez św. Jana Pawła II. Prośmy, by łaski związane z tym wydarzeniem ubogaciły nasze serca i abyśmy umieli odpowiedzieć na nie – powiedział.

W homilii sercanin podkreślił, że w tej świątyni sam nasz Pan troszczy się o otwartość naszych serc, abyśmy umieli dzielić się tym co mamy.

– Cały klimat tego miejsca pozwala nam przybliżać się do Bożego Miłosierdzia, by każdy z nas potem mógł tym miłosierdziem promieniować, dzielić się tym miłosierdziem – mówił.

Kaznodzieja zauważył, że w tym roku w bazylice pojawił się nowy instrument – organy. Postawił pytanie czy są one potrzebne, czy trzeba było wyłożyć na nie tak wiele pieniędzy? I odpowiadał:

– Prawda, że to tylko instrument, ale instrument szczególny. Towarzyszy naszej modlitwie i uzupełnia, dopowiada to, co głos człowieka nie jest w stanie wypowiedzieć. Ten instrument pozwala radośnie rozbrzmiewać pieśniami, uwielbiając Pana. Pozwala szeptać, gdy stajemy wobec tajemnicy Boga i prawie grzmieć, gdy dostrzegamy wielkość Bożego Majestatu. To pobudza nas do modlitwy.Uświadamia, że tu dzieją się wielkie sprawy. Pozwala nam wołać do Boga – zauważał ks. Mieszczak.

– Gdy towarzyszy nam w kościele muzyka zawsze łatwiej nam powiązać to, co się dzieje tu na ziemi z tym, co jest w Niebie. Łączymy się z chórami anielskimi – zauważył.

Kaznodzieja mówił, że na organy składają się tysiące piszczałek, a wszystkie razem, nastrojone, tworzą niezwykłą harmonię. Zaznaczał, że pięknie nastrojony instrument będzie prowadził nas do Pana Boga.

Piątek i sobota będą kolejnymi dniami triduum. O godz. 18 sprawowane będą Msze św., w czasie których homilie głosić będzie ks. dr Stanisław Mieszczak SCJ. W kolejne dni towarzyszyć będą im hasła: “Harmonia i piękno przybliżają Boga” oraz “Oddać Bogu czyli ubogacić”.

W niedzielę odbędzie się V Ogólnopolska Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia do Sanktuarium w Łagiewnikach. Po Godzinie Miłosierdzia ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, poświęci nowe organy w Bazylice.

Małgorzata Pabis
Rzecznik prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach

Galeria

ZOBACZ TAKŻE