STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / PIEŚNI NA ADWENT I NA BOŻE NARODZENIE

Pieśni na Adwent i na Boże Narodzenie

W ramach projektu „Tradycyjne melodie kościelne z perspektywy akompaniamentu organowego” powstała strona internetowa, na której można odsłuchać muzyczną prezentację 100 pieśni kościelnych. W ostatnim tygodniu Adwentu zachęcamy do odsłuchania pieśni dedykowanych temu wyjątkowemu okresowi liturgicznemu.

Pieśni adwentowe z zapisem nutowym i tekstami, dostępne na stronie internetowej, pozwalają nie tylko wsłuchać się w piękno melodii kościelnych, ale każdemu dają możliwość nucenia, bądź ich zaśpiewania. Szesnaście nagranych pieśni, przypisanych okresowi adwentu, to cześć realizowanego pod kierownictwem dr. hab. Witolda Zalewskiego, prof. UPJPII, pracownika naukowego Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie projektu: „Tradycyjne melodie kościelne z perspektywy akompaniamentu organowego”. Kierownik projektu podkreśla, że ma on na celu nie tylko zachowanie dziedzictwa, ale również edukację i inspirację.

Wielkim walorem tych nagrań jest wybór i mistrzowskie wykonanie pieśni przez Witolda Zalewskiego, postaci znanej w świecie muzyki kościelnej, pierwszego organisty katedry na Wawelu, autora licznych opracowań pieśni kościelnych, który podkreśla, że projekt ma na celu nie tylko zachowanie dziedzictwa, ale również edukację i inspirację.

Celem projektu jest troska o zachowanie dziedzictwa tradycyjnych pieśni kościelnych, w kontekście współczesnych zmian społecznych i kulturowych, z szeroko rozumianą edukacją polskiego społeczeństwa. Jest to pewnego rodzaju śpiewnik pieśni kościelnych w wersji muzycznej, z punktem ciężkości postawionym tym razem nie na tekście, ale melodii – w towarzyszeniu organowym. Wyboru pieśni oraz opracowań organowych i ich nagrań dokonał pracownik naukowy Wydziału Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie – dr hab. Witold Zalewski, prof. UPJPII, pełniący od 1995 roku funkcję I organisty katedry wawelskiej, ceniony i powszechnie znany w środowisku muzycznym autor licznych opracowań pieśni kościelnych.

– Od wielu lat zajmuję się opracowywaniem na organy różnorodnych melodii polskich pieśni kościelnych, zwłaszcza tych, które powstały w minionych wiekach na potrzeby liturgii kościoła rzymskokatolickiego – mówi dr hab. Witold Zalewski. – Pieśni te stanowią przebogaty skarbiec polskiej muzyki religijnej. Akompaniamenty organowe pieśni  dostosowane zostały stylistycznie do charakteru i czasu ich powstania – dodaje. Umieszczony tekst na planszach (w czasie trwania prezentacji) oraz tonacja, w której prezentacja jest dokonywana, umożliwia swobodne śpiewanie. Dodatkowo, ze strony można pobrać zapis nutowy melodii pieśni.  Zadaniem projektu  jest stworzenie w przestrzeni wirtualnej muzycznej bazy melodii pieśni kościelnych.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej i UPJP2