STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / #PILNUJCIEMITYCHSZLAKÓW, CZYLI ODPOCZYNEK Z KAROLEM WOJTYŁĄ

#pilnujciemitychszlaków, czyli odpoczynek z Karolem Wojtyłą

Studenci krakowskich duszpasterstw akademickich zapraszają do udziału w wydarzeniu #pilnujciemitychszlaków, czyli odpoczynek z Karolem Wojtyłą.

#pilnujciemitychszlaków, czyli odpoczynek z Karolem Wojtyłą

– Z racji tego, iż ze względu na panującą sytuację, tegoroczne wakacje prawdopodobnie spędzimy w kraju, chcemy zachwycić się Polską tak, jak to czynił Karol Wojtyła – podkreślają organizatorzy wydarzenia #pilnujciemitychszlaków, czyli odpoczynek z Karolem Wojtyłą.

Studenci krakowskich duszpasterstw akademickich zapraszają do publikowania zdjęć z wycieczek górskich, spływów kajakowych, spacerów, wyjazdów na narty, wycieczek rowerowych i wszelkich form wypoczynku, opatrzonych hashtagiem #pilnujciemitychszlaków.

W każdy wtorek, przez najbliższy miesiąc, o godz. 21.00 na Facebooku będzie publikowany krótki filmik o tym, w jaki sposób Karol Wojtyła wypoczywał. – Mamy nadzieję, że jego postawa będzie stanowiła dla nas piękną inspiracją do zachwytu nad przyrodą i otaczającym nas światem – podkreślają organizatorzy.

Punktem wyjścia do rozważań w każdym odcinku jest jedna historia, która wydarzyła się w czasie wakacji z Rodzinką. – Zastanawiamy się nad postawą Karola Wojtyły, próbujemy spojrzeć na nią przez perspektywę Ewangelii, aby wreszcie odnieść ją do naszego życia. Staramy się znaleźć inspiracje czy też rady, które pomogą nam ubogacić nasz wakacyjny wypoczynek – wyjaśnia Katarzyna Skoczeń.

Pierwszy filmik, który pojawi się w najbliższy wtorek zatytułowano „Odpoczywa ten, kto troszczy się o odpoczynek innych”. Radosław Jajko opowie historię wyprawy w góry, gdy jedną z uczestniczek obtarły buty i swoje oddał jej Wujek. – Nie można mówić o odpoczynku, kiedy myślimy tylko o sobie, kiedy zapomnimy o drugim człowieku i nie dostrzeżemy towarzysza naszej wyprawy – mówi Radosław Jajko. Kolejne części zatytułowano: „Odpoczywa ten, kto szanuje to, co otrzymuje”, „Odpoczywa ten, kto dba o ducha”, „Odpoczywa ten, kto słucha”.

Rozważania o odpoczynku z Karolem Wojtyłą nagrane zostały w jego pokoju przy ul. Kanoniczej, czyli w miejscu, z którego wyjeżdżał i do którego wracał z wakacyjnych wypraw. Dzięki współpracy z Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie będą także publikowane zdjęcia z poszczególnych wypraw.

W każdy czwartek i w każdą sobotę na stronie wydarzenia będą zamieszczane informacje o szlakach, które w latach 1953-1978 przemierzał Karol Wojtyła. Chodzi o wyprawy księdza, biskupa i kardynała Wojtyły z młodzieżą, która tworzyła tzw. Rodzinkę. Organizatorzy przywołają np. wycieczkę rowerową z Krakowa do Tenczynka w 1954 r., spływ kajakowy Radwią i Parsętą w 1965 r., czy wyprawy w Tatry.

– Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji odkryjemy na nowo piękno naszego kraju. Niech nasza miłość do polskich gór, jezior, hal, którą zaszczepił w nas Karol Wojtyła, będzie najpiękniejszym prezentem w tę 100. rocznicę urodzin Ojca Świętego – podkreślają organizatorzy inicjatywy.

Wydarzenie #pilnujciemitychszlaków, czyli odpoczynek z Karolem Wojtyłą organizują studenci krakowskich duszpasterstw akademickich, którzy przygotowują Spływ 100-lecia. Kajakowy spływ Krutynią był planowany z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, ale ze względu na epidemię został przeniesiony na 9-15 lipca 2021 r.

ZOBACZ TAKŻE