STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / PIOTR WOŁOCHOWICZ LAUREATEM NAGRODY IM. SŁUGI BOŻEGO JERZEGO CIESIELSKIEGO – OJCA RODZINY

Piotr Wołochowicz laureatem Nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego – Ojca Rodziny

Dr Piotr Wołochowicz, prezes fundacji Misja Służby Rodzinie został 29. laureatem Nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego – Ojca Rodziny przyznawanej przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka w Krakowie.




Podczas uroczystości w Sali Senackiej Politechniki Krakowskiej wręczono dziś Nagrodę im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego – Ojca Rodziny. Jej 29. laureatem został dr Piotr Wołochowicz. Prezes fundacji Misja Służby Rodzinie został wyróżniony za: dzielenie się z bliźnimi wiedzą oraz doświadczeniem własnym i rodziny w prelekcjach, spotkaniach i publikacjach o tematyce związanej z założeniem rodziny, jej rozwojem i wychowaniem dzieci.

Przez wiele lat wspólnie z żoną Mariolą (zmarłą w 2016 r.) zaangażowani byli w różne formy odnowy biblijnej i poradnictwa rodzinnego. Są autorami licznych publikacji, m.in. „Jak w pełni wykorzystywać Boży dar płciowości? – czyli – Seks po chrześcijańsku”, „Złamać szyfr czyli jak zrozumieć małżonka” współautorzy „Zanim wybierzesz…” (przygotowanie do życia w rodzinie dla szkół średnich).

– Wielka pochwała życia, na którego straży musimy stać wszyscy – mówił abp Marek Jędraszewski komentując nagrodzoną działalność Piotra Wołochowicza. – Jest pan człowiekiem przez duże C – mówił metropolita krakowski wskazując na realizowane przez Laureata wzorce człowieczeństwa zaczerpnięte z Ewangelii.

Arcybiskup przypomniał, że studium etyczne „Miłość i odpowiedzialność” bp. Karola Wojtyły było zainspirowane m.in. rozmowami z małżonkami Jerzym i Danutą Ciesielskimi. Piotr Wołochowicz powiedział, że w czasie narzeczeństwa, na randkach ze swoją przyszłą żoną, czytali na głos i dyskutowali nad „Miłością i odpowiedzialnością”.

Laureat zaznaczył, że swoją ostatnią książkę zatytułował „Skarb ojcostwa”, ponieważ skarbem jest zarówno samo dziecko, jak i możliwość bycia ojcem. – Nie byłbym tym, kim jestem, nie byłoby całego mojego dorobku, gdyby nie ta dziewczyna, która została moją żoną, z którą przeżyliśmy ponad 34 lata, z którą razem wychowywaliśmy dzieci. Częścią ojcostwa jest to, żeby kochać matkę dzieci. Bez miłości do żony nie będzie możliwe ojcostwo – mówił Piotr Wołochowicz dzieląc się radością z patrzenia na miłość jego synów do ich dzieci. Zaznaczył, że cel jaki sobie z żoną stawiali, to wychować dzieci na wierzących dorosłych – i to się udało.

Po uroczystości na Politechnice Krakowskiej w bazylice św. Floriana abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w intencji rychłej beatyfikacji Czcigodnego Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego oraz w intencjach tegorocznego Laureata Nagrody. W czasie homilii metropolita krakowski odniósł nauczanie św. Pawła, św. Jana i św. Ignacego Antiocheńskiego skierowane do Kościoła w Efezie do św. Jana Pawła II i Jerzego Ciesielskiego. Zwrócił uwagę, że chrześcijanie wszystkich wieków uświadamiają sobie swoje powołanie do bycia Bożym dzieckiem, do urzeczywistniania w swoim życiu miłości do Kościoła i bycia naśladowcami samego Boga.

Arcybiskup przywołał m.in. świadectwo Jana Pawła II z książki „Przekroczyć próg nadziei” o Jerzym Ciesielskim: „Nigdy nie zapomnę tego chłopca, studenta politechniki w Krakowie, o którym wszyscy wiedzieli, że zdecydowanie dąży do świętości. Miał taki program życia. Wiedział, że jest stworzony do wielkich rzeczy, jak kiedyś wyraził się św. Stanisław Kostka”.

– Jerzy Ciesielski, będąc na szlaku chrześcijan pierwszego Kościoła w Efezie, wziął klucze poznania Boga i jednocześnie pomagał tym, którzy wejść do Boga i do Niego dotrzeć pragnęli. (…) Posiadł klucze Królestwa i przekazywał je innym. A my dzisiaj także z jego postawy, z jego nauki tak obwicie czerpiemy – mówił abp Marek Jędraszewski nawiązując zarówno do rodziny i przyjaciół Jerzego Ciesielskiego, jak i laureatów nagrody jego imienia, a szczególnie wyróżnionego dziś Piotra Wołochowicza.

Nagroda im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego – Ojca Rodziny jest corocznie (od 1997 r.) przyznawana przez Kapitułę ustanowioną przez Fundację „Źródło”. Po zakończeniu działalności Fundacji w 2021 roku inicjatywę tę przekazano Polskiemu Stowarzyszeniu Obrońców Życia Człowieka, w imieniu którego obecnie działa Kapituła Nagrody. Jej laureatami zostali dotychczas m.in.: prof. Gabriel Turowski, bp Stanisław Stefanek, prof. Bogdan Chazan oraz abp Marek Jędraszewski.

Czcigodny Sługa Boży Jerzy Ciesielski (1929–1970) był inżynierem budownictwa, wykładowcą Politechniki Krakowskiej i Uniwersytetu Chartumskiego. Był członkiem duszpasterstwa prowadzonego przez ks. Karola Wojtyłę przy bazylice św. Floriana w Krakowie – wspólnie wyjeżdżali m.in. na wyprawy kajakowe i górskie. Jan Paweł II, podczas spotkania z przedstawicielami świata nauki w kolegiacie św. Anny w Krakowie (8 czerwca 1997 r.), powiedział o nim: „Posługę uczonego – posługę myślenia – uczynił drogą do świętości”. 17 grudnia 2013 r. papież Franciszek uznał heroiczność cnót Jerzego Ciesielskiego. Do beatyfikacji konieczne jest zatwierdzenie cudu za jego wstawiennictwem.

Wręczenie Nagrody im. Czcigodnego Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego oraz Msza św. w bazylice św. Floriana w Krakowie 17.10.2024


Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE