STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / POD OKNEM PAPIESKIM JUŻ PO RAZ 16. POJAWI SIĘ CHOINKA

Pod Oknem Papieskim już po raz 16. pojawi się choinka

W sobotę 17 grudnia po raz 16 na choince pod Oknem Papieskim rozbłysną świąteczne światełka. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w koncercie góralskiej kapeli Mała Armia Janosika, a wszystkie dzieci otrzymają prezenty. Głównym partnerem wydarzenia jest Województwo Małopolskie. 
Do Krakowa… z Watykanu

Tradycja stawiania i uroczystego rozświetlania choinki do Krakowa przywędrowała z Watykanu. Od 1982 r. bożonarodzeniowe drzewka przywożono dla Jana Pawła II i ustawiano je na placu św. Piotra tuż obok szopki. Papież zawsze wieczorem podchodził do okna, żeby popatrzeć na tę choinkę i sprawdzić, czy ludzie przychodzą do stojącego pod nią żłóbka.

Po śmierci Ojca Świętego nowy metropolita krakowski, abp Stanisław Dziwisz postanowił wprowadzić ten zwyczaj także w stolicy Małopolski. Pierwsze drzewko na skwerze przy Franciszkańskiej 3 pojawiło się w 2007 r. i od tej pory co roku arcybiskup krakowski wraz z dziećmi dokonuje uroczystego rozświetlenia światełek, którymi jest ono ozdobione. Pierwszą choinkę do Krakowa przywieźli leśnicy z Nadleśnictwa Nowy Targ. Wybrali wówczas drzewko, które rosło w szkółce leśnej w Spytkowicach koło Chabówki.

Pani Choinka z Doliny Roztoki

Tegoroczna choinka to jodła, która, która mierzy ok. 15 metrów i liczy ok. 60 lat. Na Franciszkańską 3 trafi z Nadleśnictwa Piwniczna, a dokładnie z leśnictwa Roztoka Mała. Wybrana przez leśników choinka, jak podkreślają, rośnie w „przepięknej dolinie, gdzie Maria Kownacka pisała swoje opowiadanie o Rogasiu z Doliny Roztoki”.

Pod drzewkiem wyrastają młode jodły o wysokości od 5 do 8 metrów. Dzięki temu, że nadleśnictwo wykorzystuje naturalnie odnawianie lasu, nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych nasadzeń przy okazji wycięcia choinki.

Jodła do Krakowa dotrze w godzinach nocnych 13 grudnia. Zanim to się, jednak stanie najmłodsi i wszyscy zainteresowani, będą mogli dowiedzieć się i więcej o niej oraz świątecznych zwyczajach, a także symbolice Bożego Narodzenia, dzięki postaci „Pani Choinki”, która w mediach społecznościowych Archidiecezji Krakowskiej towarzyszyć będzie przygotowaniom do wydarzenia.

16. Choinka pod Oknem Papieskim

Uroczyste rozświetlenie drzewka odbędzie się w sobotę 17 grudnia pod Oknem Papieskim. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16.00, a zaraz potem uczestnicy będą mogli wziąć udział w świątecznym koncercie Małej Armii Janosika, góralskiej kapeli z Raby Wyżnej. Zespół, który prowadzi Damian Pałasz, liczy obecnie 180 członków w wieku od 3 do 70 lat. Największa Góralska Kapela w Polsce, jak mówi się o grupie, zrzesza przede wszystkim dzieci i młodzież, pochodzącą z Raby Wyżnej oraz okolic. Wszystkich łączy „zamiłowanie do muzyki regionalnej, tradycji i kultury regionu Podhala”.

Kulminacją uroczystości będzie rozświetlenie światełek na choince. O godz. 17.00 dokona go tradycyjnie już metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski. Na zakończenie na Franciszkańską 3 przybędzie św. Mikołaj, który obdaruje wszystkie dzieci prezentami. W tym roku upominki przygotuje Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Jest to możliwe dzięki wsparciu Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Małopolska jest patronem głównym wydarzenia.

fot. Nadleśnictwo Piwniczna
Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Galeria

ZOBACZ TAKŻE