STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / PODSUMOWANIE 14 DNI AKCJI “POMOC UKRAINIE CARITAS ARCHIDIECEZJI KRAKOWSKIEJ”

Podsumowanie 14 dni akcji “Pomoc Ukrainie Caritas Archidiecezji Krakowskiej”

Caritas Archidiecezji Krakowskiej rozpoczęła organizowanie pomocy Ukrainie nazajutrz po rozpoczęciu wojny. Poniżej można przeczytać informację o działaniach, które podjęła Caritas w trosce o dobro i bezpieczeństwo zarówno mieszkańców Ukrainy, jak i uchodźców.
– Dyżurujemy w biurze Caritas od piątku 25 lutego, najpierw do 19.00, potem do 20.00. Nieraz dyżury kończyły się późną nocą. Wiadomo było, że trzeba zacząć organizować pomoc dla Ukrainy jak najszybciej. Nawiązaliśmy kontakt z polskim księdzem pracującym we Lwowie, żeby mieć bieżące informacje. Stamtąd dostaliśmy listę najpotrzebniejszych rzeczy – mówi Agnieszka Homan z Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

– Zaczęliśmy organizować bazę noclegów i wolontariatu. Większość miejsc noclegowych w bazie zgłosiły zgromadzenia zakonne i parafie, ale znalazło się w niej też wiele prywatnych osób, które udostępniały wolne pokoje w swoich mieszkaniach. Dzięki naszym dyżurom i ludzkiej solidarności do dziś darmowe krótko- lub długoterminowe schronienie znalazło około 3500 uchodźców. Najważniejsze, aby ci ludzie poczuli się bezpiecznie i znaleźli schronienie – tłumaczy koordynatorka ds. pomocy uchodźcom Monika Buzała.

– 8 tirów z pomocą  humanitarną wyjechało z naszego Punktu Socjalnego do takich miejscowości w Ukrainie jak Równe, Charków, Kijów, Lwów, Lwów – Brzuchowice, Użhorod, Winnica. Oprócz nich wyjechały mniejsze transporty (busy, samochody osobowe), które zabrały pomoc z ponad 75 palet: dary takie jak koce, śpiwory, leki, pieluchy dla dzieci, żywność – w tym jedzenie dla dzieci – mówi kierownik Punktu Socjalnego Krzysztof Kania. Łącznie Punkt Socjalny przyjął i przekazał już 150 ton darów dla ofiar konfliktu.  Punkt Socjalny wydaje też żywność, odzież i środki czystości uchodźcom, którzy zgłaszają się po pomoc.

Caritas przekazała żywność na Dworzec Główny. Od niedzieli 6 marca prowadzi tam Punkt Informacyjny, w którym wydawany jest suchy prowiant, woda, koce, środki higieniczne, a także jedzenie dla dzieci.

W czwartek 10 marca Caritas uruchomiła punkt wydawania gorącej zupy przed Dworcem Głównym, na Placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego w namiocie przygotowanym przez Wojewodę Małopolskiego. Od 13.00 do 21.00 są tam wydawane uchodźcom bezpłatne  gorące posiłki. Punkt obsługują wolontariusze z różnych wspólnot Archidiecezji. Posiłki dla uchodźców wydaje też prowadzona przez Caritas Kuchnia św. Brata Alberta.

– W akcję zaangażowanych jest 150 wolontariuszy z Centrum Wolontariatu, zgłosiło się 120 nowych osób, klerycy z krakowskiego seminarium, Ruch Światło-Życie, Grupy Apostolskie, Dzieło dla Orientu i inne wspólnoty. Szkolne Koła Caritas organizują różne zbiórki w szkołach. Parafialne Zespoły Caritas pomagają przy przyjmowaniu uchodźców i organizują zbiórki w parafiach. Z Caritas współpracuje też Akcja Katolicka – wylicza s. Lidia Lupa, koordynatorka wolontariatu.

W środę 9 marca Punkt Socjalny przekazał 15 palet ubrań, które zostaną posegregowane i udostępnione uchodźcom w “Szafie Dobra” w dawnej galerii handlowej Plaza Krakowie al. Pokoju 44, którą organizuje Centrum Wielokulturowe w organizuje w dawnej galerii Plaza.

Trwają zbiórki żywności w sklepach, organizowane są spontaniczne zbiórki i ich efekty przywożone są do magazynu na Brzegach. W 3 placówkach Caritas  przez cały czas zbierane są dary:

Wypożyczalnia Sprzętu Medycznego, ul. Żywiecka 16, 30-427 Kraków

pn – czw 8.00 – 17.00, pt – sb 8.00 – 12.00.

Punkt Socjalny im. bł. Edmunda Bojanowskiego, Brzegi 255, 32-002 Węgrzce Wielkie,

pn – pt godz. 7.00.00-20.00, sb – nd 9.00 – 18.00

Biuro Caritas Archidiecezji Krakowskiej

ul. M. Ossowskiego 5, 30-656 Kraków

codziennie w  godz. 7.00 – 19.00.

Ze względu na obniżenie temperatury prosimy o folie termiczne, chemiczne ogrzewacze do rąk, batony energetyczne, czekolady, termosy, wszystko, co rozgrzeje ludzi stojących w kolejkach do granicy. Przekazujemy te dary osobom, które z nami współpracują i zawożą  je prosto do uchodźców czekających przed granicą.

Lista potrzebnych rzeczy:

– żywność długoterminowa,

– żywność dla niemowląt i małych dzieci,

– koce,

– śpiwory,

– karimaty, łóżka polowe,

– ręczniki,

– pościel,

– materiały opatrunkowe, nici chirurgiczne, podstawowe leki – głównie przeciwbólowe,

– leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dla niemowląt i małych dzieci, termometry dla dzieci,

– latarki, baterie,

– woda pitna,

– ubranka dla niemowląt i małych dzieci, pampersy,

– środki higieniczne, środki czystości, dezodoranty, jednorazowe maszynki do golenia, pomadki ochronne do ust.

Do kontaktu w sprawie przyjęcia uchodźców z Ukrainy, przekazania darów, potrzeby pomocy, prosimy zgłaszać na adres e-mail: ukraina@diecezja.pl. Kontakt z Caritas Archidiecezji Krakowskiej jest możliwy pod numerami telefonu +48 780 604 584 oraz  +48575035647 od 8.00 do 20.00. Zapraszamy też na www.krakowcaritas.pl, gdzie przekazujemy najnowsze informacje. Tam też można sprawdzić listę najpotrzebniejszych rzeczy, którą na bieżąco uaktualniamy. Chęć wolontariatu można zgłosić wypełniając ankietę na https://www.krakowcaritas.pl/strona.php/306_wolontariat__ukraina.html

Galeria

ZOBACZ TAKŻE