STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / PODSUMOWANIE AKCJI „KREDKOBRANIE”

Podsumowanie akcji „Kredkobranie”

W środę w Krakowie oficjalnie podsumowano akcję Fundacji Ignatianum oraz Stowarzyszenia Korzenie „Kredkobranie - 100 uśmiechów na Stulecie”. - W tym szczególnym roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości pokazaliśmy najmłodszym kresowym Rodakom, że o nich pamiętamy i chcemy im pomóc - powiedział o inicjatywie wojewoda małopolski, Piotr Ćwik.

Podsumowanie akcji „Kredkobranie”

Dodał on, że jest przekonany, że pomysł przyniósł co najmniej 100 tytułowych uśmiechów. – Z małych rzeczy buduje się wielkie. Inicjatywa była niezwykle ważna i symboliczna. Serdecznie dziękuję organizatorom „Kredkobrania” i wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji! Z pewnością te działania będą miały kontynuację – zapowiedział.

W czasie akcji przez ponad półtora miesiąca zbierano przybory szkolne, materiały plastyczne i nowe egzemplarze lektur szkolnych dla polskich uczniów mieszkających na Kresach. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie aktywnie włączał się w promocję idei wydarzenia oraz zbiórkę materiałów, których pierwsza część już trafiła na Litwę.

Na Kresy dotarło ponad 10 tysięcy sztuk przyborów niezbędnych w szkole, m.in. kredek, farb, zeszytów, bloków, piórników, plecaków, plastelin, przyborów piśmienniczych i innych materiałów plastycznych. Kolejne dary niebawem zostaną przekazane polskim dzieciom z Lwowa i okolic.

Jak podkreślił Tomasz Konturek, pomysłodawca i koordynator inicjatywy, dzięki zaangażowaniu mediów i Małopolskiego Kuratorium Oświaty informacja o akcji rozniosła się po Polsce. – Wielkie słowa podziękowania kieruję do ludzi dobrej woli z całej kraju. Dziękuję patronom honorowym oraz mediom. Serdecznie dziękuję również ponad 30 wolontariuszom zaangażowanym w bezpośrednie prowadzenie akcji – wymienił.

Honorowy patronat nad inicjatywą „Kredkobranie” sprawowali: abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, Piotr Ćwik, wojewoda małopolski oraz ks. prof. Józef Bremer SJ, rektor Akademii Ignatianum.

 

KAI, luk / Kraków

ZOBACZ TAKŻE