STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / POGŁĘBIAJCIE ŚWIADOMOŚĆ, ŻE JESTEŚCIE RODZINĄ KOLEJARSKĄ

Pogłębiajcie świadomość, że jesteście rodziną kolejarską

O szacunku społecznym, jakim cieszą się kolejarze, o ich służbie spotkaniom ludzkim i wspaniałym poczuciu, że są dla siebie rodziną mówił abp Marek Jędraszewski podczas spotkania opłatkowego z kolejarzami.

Pogłębiajcie świadomość, że jesteście rodziną kolejarską

Kolejarze reprezentujący różne struktury, dziękując za otrzymywane wsparcie, prosili metropolitę o błogosławieństwo na nowy, trudny rok pracy. Życzyli arcybiskupowi zdrowia, wielu łask Bożych oraz opieki Matki Bożej. Zapewnili metropolitę, że zawsze może liczyć na kolejarzy i dziękowali mu za wspaniałe, odważne homilie głoszone w obronie wiary, wartości chrześcijańskich i ojczyzny.

Arcybiskup podziękował kolejarzom za przybycie oraz wyraził wielką radość z faktu, że czują się oni rodziną.

Zachęcił, by wspólnie kultywowali piękne polskie tradycje świąteczne: choinki, która stoi w domu do drugiego lutego oraz śpiewania pięknych, głębokich polskich kolęd.
– Kolędy są naszą modlitwą pełną radości i wdzięczności Bogu za to, że dał nam swojego Syna, który narodził się jako dziecko w dalekim, a jednocześnie tak bliskim naszemu sercu Betlejem.

Metropolita podkreślił, że jest przekonany, iż kolejarze zawsze cieszyli się i cieszą wielkim szacunkiem wśród ludzi dlatego, że na co dzień mogą pokazywać, że są ludźmi dobrej woli i że chcą służyć spotkaniom ludzkim. Wyznał, że często korzysta z usług Kolei Państwowych.
– Przy okazji dziękuję, że z państwa służby dla polskiego społeczeństwa także ja mogę korzystać, a jednocześnie być dumnym, że standard usług znacznie się poprawia, co świadczy o państwu jako kolejarzach, o strukturach i organizacji, ale także świadczy o polskim narodzie, bo są to Polskie Koleje Państwowe, które nie mogą być przez polskie państwo utracone, ale powinny być szanowane we wszystkich wymiarach.

Następnie arcybiskup życzył zebranym Bożego błogosławieństwa na nowy rok, dobrego zdrowia, dumy i satysfakcji z pracy oraz ciągłego pogłębiania świadomości, że są rodziną kolejarską.
– To poczucie jedności jest bardzo zobowiązujące, a jednocześnie bardzo inspirujące inne zawody w naszej ojczyźnie. Przy wszystkich podziałach jakich doświadczamy z wielkim bólem i czasem niesmakiem właśnie poczucie tego, że (…) gdy chodzi o zasadnicze sprawy jesteśmy jednością myśli i działania – jest to coś niezwykle ważnego.

Metropolita podkreślił, że w obecnym roku co rusz będziemy obchodzili setne rocznice powstawania kolejnych struktur naszego państwa, które kształtowało się od listopada 1918 roku i przez niemal cały 1919.
– Wszystko to będzie uświadamianiem sobie i pogłębianiem faktu, że jesteśmy niezależnym, suwerennym, polskim państwem. Że na tę suwerenność i niezależność składają się wysiłki wielu pokoleń, wysiłki nieraz heroicznie. I w związku z tym na nas także spoczywa wielka odpowiedzialność, by dobro, które otrzymaliśmy przekazywać dalej.

Spotkanie tradycyjnie odbyło się z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarz Polskich.

FOTORELACJA

Justyna Walicka | Archidiecezja Krakowska
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska
Video Katarzyna Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska

Opłatek kolejarzy | Abp Marek Jędraszewski, 12.01.2019

ZOBACZ TAKŻE