STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / POGRZEB ŚP. KARDYNAŁA JOZEFA TOMKO

Pogrzeb śp. Kardynała Jozefa Tomko

Abp Marek Jędraszewski i kard. Stanisław Dziwisz uczestniczyli w uroczystościach pogrzebowych śp. kard. Jozefa Tomko, emerytowanego prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów oraz przewodniczącego Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych. Zmarły spoczął w katedrze św. Elżbiety w Koszycach.

Publikujemy słowo kardynała:

Przybyłem do Koszyc na pogrzeb świętej pamięci Kardynała Jozefa Tomko z potrzeby serca, ale także po to, by złożyć świadectwo o tym wielkim człowieku Kościoła i wielkim synu pobratymczego narodu słowackiego.

Służąc u boku Jana Pawła II przez cały jego pontyfikat, dostrzegałem z bliska, jakim szacunkiem darzył Papież zmarłego Kardynała. Doceniał jego mądrość oraz oddanie bez reszty na służbę Kościołowi.

Obydwaj wiedzieli, czym jest marksizm i komunizm. Kardynał Karol Wojtyła zmagał się z tą ideologią i totalitarnym system jako Metropolita Krakowski. Ksiądz Jozef Tomko nie mógł po studiach w Rzymie powrócić do swej ojczyzny, gdzie prześladowanie Kościoła było szczególnie dotkliwie.

Duchowe oraz intelektualne przygotowanie kardynała Jozefa Tomko oraz jego znajomość Kościoła powszechnego zaowocowały w jego pracy zwłaszcza jako Sekretarza Generalnego Synodu Biskupów oraz Prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Na obydwa te urzędy został mianowany przez świętego Jana Pawła II.

Kardynał Jozef Tomko był wiernym przyjacielem narodu polskiego. Łączy nas bliskość naszych języków i kultur, wspólnota wiary oraz wierność wobec Stolicy Apostolskiej. Dlatego jestem dziś w Koszycach, aby dać wyraz uznania i wdzięczności wobec zmarłego Kardynała, powierzając miłosiernemu Bogu jego szlachetną duszę.