STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / POKAZ SPECJALNY CUDOWNA MOC SZTUKI 9 SIERPNIA – 9 WRZEŚNIA 2018

Pokaz specjalny Cudowna Moc Sztuki 9 sierpnia – 9 września 2018

Z okazji święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w Polsce znanego także jako święto Matki Boskiej Zielnej, Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało w ramach cyklu „Cudowna moc sztuki" pokaz wyjątkowego obrazu. To wizerunek Matki Boskiej w różanej girlandzie - rzymskie dzieło Giovanniego Battisty Salviego wypożyczone z warszawskiego klasztoru sióstr wizytek.Barokowy włoski obraz, prezentowany w ramach specjalnego pokazu w EUROPEUM – Ośrodku Kultury Europejskiej, będącym oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie, to dużej klasy malarskiej wizerunek Madonny otoczonej efektowną girlandą róż. Pochodzi z połowy XVII stulecia, z rzymskiej pracowni Giovanniego Battisty Salviego znanego jako Sassoferrato (1609-1685). Był on niezwykle ceniony w swojej epoce jako autor dewocyjnych, idealizowanych wizerunków maryjnych, które widzowie Muzeum Narodowego w Krakowie mogą pamiętać z monumentalnej wystawy „Maria Mater Misericordiae”.

Nie udało się ustalić, w jaki sposób „Matka Boska w różanej girlandzie” trafiła do Rzeczypospolitej, wiadomo jednak, że w 1668 roku obraz ten został ofiarowany przez Jana Kazimierza i Ludwikę Marię Gonzagę warszawskiemu klasztorowi Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i od tego czasu pozostaje w jego zbiorach. Maria została tu ukazana w pozie pełnej powagi, nawet smutku. Róże z otaczającego postać wieńca symbolizują czystość Niepokalanej.

Pokaz wzbogacą trzy przepiękne przykłady średniowiecznego malarstwa książkowego z kolekcji Biblioteki Książąt Czartoryskich. Są to dwa modlitewniki i karta, w czasach nowożytnych wycięta z kodeksu „Godzinek”. Wszystkie są dziełami iluminatorstwa niderlandzkiego z jego najlepszego okresu, za jaki uznać można przełom XV i XVI w.
– Nawiązując do tradycji cyklu Cudowna Moc Sztuki, spośród wielu iluminacji wybraliśmy miniatury o tematyce maryjnej. Oglądamy więc Zwiastowanie, otoczone na marginesachnaturalistyczną kompozycją z ogromnych, czerwonych róż, a obok – inicjał z Ofiarowaniem Dzieciątka w świątyni, wokół którego „rozsypano” drobne, cięte kwiaty polne, niektóre malowane w sposób imitujący zielnik. Trzeci eksponat, miniatura wycięta z „Godzinek”, to Matka Boska z Dzieciątkiem i śpiewającymi aniołami, namalowana w Brugii ok. r 1500, wtopiona w wiosenny flamandzki krajobraz, również otoczona wieńcem roślin, w którym goździk, róże i bratek splotły się ze srebrnym akantem: rzeczywiste z nierzeczywistym – mówi kurator pokazu miniatur kustosz Katarzyna Płonka-Bałus.

Cykl pokazów „Cudowna moc sztuki” to wynik współpracy Muzeum Narodowego w Krakowie ze Stowarzyszeniem Instytut Dziedzictwa, organizatorem „Konkursu na najpiękniejszy bukiet – Cudowna moc bukietów”, z roku na rok cieszącego się coraz większym zainteresowaniem krakowian i gości. Tegoroczny wybór najpiękniejszego bukietu zielnego rozpocznie się 15 sierpnia o godzinie 10.00. Jednak już od godziny 8.30 przed bazyliką Mariacką i kościołem Dominikanów będą rozdawane symboliczne małe bukieciki.

W ramach projektu zapraszamy do EUROPEUM na serię ciekawych zajęć edukacyjnych. Rozpoczną je warsztaty tworzenia zielników – 11 i 12 sierpnia o godzinie 11.00. We wtorek 14 sierpnia, również o godzinie 11.00, zapraszamy na warsztaty florystyczne, podczas których będzie można przygotować własny bukiet na święto Matki Boskiej Zielnej. Kuratorzy pokazu z kolei przybliżą historię i znaczenie prezentowanych zabytków: Katarzyna Płonka-Bałus 16 sierpnia o godzinie 17.30, a Filip Chmielewski 23 sierpnia o tej samej godzinie. O roli roślin w sztuce, kulturze i medycynie opowie 30 sierpnia o godz. 17.20 Magdalena Michniewska. Szczegółowy program wydarzeń towarzyszących pokazowi można sprawdzić na naszej stronie internetowej www.mnk.pl.

Źródło: Muzeum Narodowe

ZOBACZ TAKŻE