STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / PORT LIZBONA 2022

Port Lizbona 2022

W Archidiecezji Krakowskiej rozpoczęły się przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie 2022.

Port Lizbona 2022

Spotkanie modlitewno-organizacyjne odbyło się 30 listopada w Sanktuarium Jana Pawła II. Rozpoczęło się Mszą św., podczas której homilię wygłosił ks. Michał Korbel, koordynator diecezjalny ŚDM. – Dzisiejszą Eucharystią rozpoczynamy przygotowania do przyjścia Chrystusa. Adwent to czas postanowień i nawracania się, zmieniania w swoim życiu tego, co niekoniecznie jest dobre i tego, co nie zawsze nam wychodzi. Jest to doskonały czas, aby w pewien sposób podsumować swoje życie. Podsumować ten rok, który minął i rozpocząć nowy rok liturgiczny z czystą kartą. Konfesjonały stoją otworem po to, abyśmy się nawracali. I trzeba tego nawrócenia Kościołowi – wyjaśnił kapłan. – Ale musimy jednocześnie pamiętać, że nie da się nawracać nie zauważając tego, co w nas dobre. Każdy z nas ma w sobie mnóstwo dobra. Choć świat podsyła nam coś zupełnie innego, pokazuje jak wiele zła jest wokół, to my sami musimy to dobro zauważać i się nim dzielić. Pamiętajmy, że im więcej dobra dam z siebie, tym więcej tego dobra do mnie wróci. Im częściej dobrem będę się dzielił, tym częściej będę je otrzymywał – powiedział ks. Korbel.

Po Eucharystii odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Kolejnym punktem było spotkanie organizacyjne, na którym księża odpowiedzialni podzielili się aktualnymi informacjami.

Jak podkreślił ks. Korbel, Światowe Dni Młodzieży nie są wycieczką, tylko pielgrzymką w konkretnych intencjach. Jest to dzieło modlitewne, dlatego wszelkim przygotowaniom musi towarzyszyć modlitwa. ŚDM w Lizbonie będą miały miejsce w wakacje; dokładny termin nie jest jeszcze znany. Ich hasłem przewodnim będzie fragment z Ewangelii wg św. Łukasza – „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39).

Krajowe Biuro Organizacyjne (KBO) razem z komitetami diecezjalnymi przygotowują na każdy miesiąc program formacyjny „Masz wiadomość”, który będzie służył wspólnotom, parafiom i grupom. Ustalono również, że w Polsce 13 dzień każdego miesiąca będzie dniem modlitwy za ŚDM w połączeniu z nabożeństwem fatimskim.

Przewiduje się, że do Lizbony wybierze się zdecydowanie więcej polskich pielgrzymów, dlatego KBO zaproponowało podział osób zaangażowanych na sekcje: koordynacyjną, modlitewno-formacyjną, promocji, organizacji oraz portugalską. – 1 grudnia w naszej diecezji zostanie powołane Centrum ŚDM, które będzie zarządzać sekcjami. Wyciągając wnioski z przygotowań przed Panamą, widzimy, że jest taka potrzeba. Nie będzie to nowa grupa formacyjna, lecz będzie ona działać w ramach Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej – wyjaśnił ks. Sebastian Kowalczyk, duszpasterz młodzieży. Zgłoszenia do sekcji można kierować na adres centrum@sdm.diecezja.pl.

Doświadczenie ŚDM w Panamie pokazuje również, że kluczową rolę w przygotowaniach i przeżyciu spotkania z papieżem i młodzieżą odgrywa stała modlitwa w tej intencji. Wszystkich chętnych do Lizbony będzie prowadzić akcja „Port M10”. – Nazwa Lizbona pochodzi od fenickiego „Allis Ubbo” czyli „bezpieczny port”. Gdy pochylaliśmy się nad tą nazwą, Łukasz Muzyka rzucił, że o Maryi mówi się że jest „Portem rozbitków”. Będziemy w drodze do Lizbony tworzyć łódki – oznajmił ks. Marcin Filar, pomysłodawca „#panamskiej10”. – Każdy, kto kiedykolwiek żeglował, wie, że w załodze każdy ma swoje ważne miejsce. Przed Panamą modliliśmy się 15 miesięcy, teraz będzie to 2,5 roku – zaznaczył. Jedną załogę na łódce tworzy 5 osób, które codziennie modlą się dziesiątkiem różańca w intencji ŚDM. Jeśli ktoś nie ma swojej załogi, może zgłosić się jako samotny marynarz i wkrótce dołączy do pełnej grupy. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie www.mlodzi.diecezja.pl.

Sternikiem „Portu M10” został sam papież Franciszek.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

FOTORELACJA

Galeria

ZOBACZ TAKŻE