STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / POŚWIĘCENIE KRZYŻA NA GROBIE KS. RYSZARDA MROZIUKA, WIELOLETNIEGO PROBOSZCZA POLSKIEJ MISJI KATOLICKIEJ W DORTMUNDZIE

Poświęcenie krzyża na grobie ks. Ryszarda Mroziuka, wieloletniego proboszcza Polskiej Misji Katolickiej w Dortmundzie

– Polska jest wszędzie tam, gdzie razem z rodakami są polscy kapłani - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas poświecenia grobu ks. Ryszarda Mroziuka, wieloletniego proboszcza Polskiej Misji Katolickiej w Dortmundzie.
Arcybiskup przypomniał, że po przyjęciu chrztu przez Mieszka I zaczęły się w Polsce dzieje chrześcijaństwa, a w trudnych czasach elementem zespalającym polską tożsamość był Kościół. Dodał, że wszędzie tam, gdzie mieszkali Polacy, znajdowali się także polscy kapłani. Arcybiskup przypomniał osobę bł. Natalii Tułasiewicz, która udała się do Niemiec, by pracować z polskimi robotnicami i zginęła w obozie koncentracyjnym. Wskazał na postaci księży, którzy przebywali w Dachau i nawet po wyzwoleniu pozostali z Polakami, zapędzonymi przez okupantów na obce ziemie. Powiedział, że ks. Ryszard Mroziuk należał do kolejnego pokolenia Polaków, którzy przybyli do Niemiec jeszcze w czasach komunizmu, by być ze swoimi rodakami. – Polska jest wszędzie tam, gdzie razem z rodakami są polscy kapłani. Stąd moja wielka wdzięczność za tę uroczystość, która dowodzi, że chcemy o tych świadkach polskości i chrześcijańskiej wiary pamiętać, choć ich doczesne szczątki zostają na obczyźnie – powiedział arcybiskup. Metropolita poprosił zebranych, by pamiętali o kapłanach, którzy z nimi przebywali i o to, by nigdy nie stracili swej wiary i przywiązania do ojczyzny. – Pamięć o tym, że jesteśmy Polakami, katolikami, wierzymy w tego samego Boga, że łączy nas miłość do ojczyzny, niech trwa i przedłuża się – zaznaczył.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Galeria

ZOBACZ TAKŻE