STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / POŚWIĘCENIE SZTANDARU DLA ODDZIAŁU ŻANDARMERII WOJSKOWEJ W KRAKOWIE

Poświęcenie sztandaru dla Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Krakowie

– Ten znak honoru i chwały oręża żołnierzy Wojska Polskiego będzie was łączył w obronie niepodległości naszej ojczyzny i nienaruszalności jej granic – mówił abp Józef Guzdek w czasie Mszy św. z poświęceniem sztandaru dla Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Krakowie. Eucharystię w katedrze na Wawelu z administratorem ordynariatu polowego koncelebrował bp Robert Chrząszcz.
– Pierwszym stróżem uczciwego i odpowiedzialnego życia człowieka jest jego prawe sumienie. Kiedy ono jednak z różnych powodów zawodzi, wówczas potrzebni są stróże prawa i uczciwości. Oni noszą mundury w różnych kolorach. Ale służą temu samemu – mówił na początku homilii abp Józef Guzdek. 

Metropolita białostocki i administrator ordynariatu polowego zwrócił uwagę, że żandarmeria wojskowa w sposób szczególny jest zobowiązana do dbania o przestrzeganie prawa w szeregach polskiej armii. – Zło, które było przygotowywane w tajemnicy i realizowane pod osłoną nocy stanie się jawne. Wszyscy łamiący prawo zostaną pociągnięci do odpowiedzialności – mówił abp Józef Guzdek. 

Zwracając się do Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Krakowie zaznaczył, że 15 października 2021 r. jest dla niego datą przełomową, bo otrzymuje sztandar w barwach biało-czerwonych z wyhaftowanym symbolem – orłem białym w koronie i trzema słowami „Bóg, Honor, Ojczyzna”. – Odtąd w blasku tego sztandaru będą rozpoczynać służbę kolejne pokolenia żandarmów. Na ten święty znak będą składać przysięgę wojskową ci, którzy zdecydują się bronić wartości na nim wypisanych. Ten znak honoru i chwały oręża żołnierzy Wojska Polskiego będzie was łączył w obronie niepodległości naszej ojczyzny i nienaruszalności jej granic i tych wartości, do których zostaliście w sposób szczególny powołani w formacji Wojska Polskiego – mówił abp Józef Guzdek.

Arcybiskup podkreślił, że znaki bardziej niż słowa przemawiają do ludzkiej wyobraźni. – W sposób krótki, skondensowany, odsłaniają i potwierdzają nasze decyzje, nasze uczucia i wskazują na wartości, które nas łączą, i którym pragniemy służyć – zaznaczył administrator ordynariatu polowego wskazując na wojskowy sztandar. – Jest on podobny do listu otrzymanego od najbliższych. Haftowany nie rękoma, ale wdzięcznym sercem tysięcy bezimiennych osób, które doceniają trud i poświęcenie żołnierzy i pracowników żandarmerii wojskowej – mówił zwracając uwagę na wdzięczność i dumę polskiego społeczeństwa wobec żołnierzy i ich służby. 

– Wasz sztandar, kiedy w jego blasku będziecie wiernie wypełniać wojskową przysięgę i wszystkie polecenia przełożonych będzie z każdym dniem nabierał wartości – podkreślił arcybiskup. – Życzę, abyście z pasją i poświęceniem wypełniali powierzone wam zadania. Nawet w obliczu najtrudniejszych i najbardziej złożonych sytuacji, nie traćcie ufności w sens waszej misji. Niech w waszych sercach nigdy nie obumrze ziarno nadziei, że ostatecznie dobro odniesie triumf nad złem, z waszą pomocą. Niech wam Bóg błogosławi – zakończył abp Józef Guzdek.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Galeria

ZOBACZ TAKŻE