STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / POŚWIĘCENIE TABLICY PAMIĄTKOWEJ NA KAPLICY PW. PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO W KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ

Poświęcenie tablicy pamiątkowej na kaplicy pw. Przemienienia Pańskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski poświęcił pamiątkową tablicę na kaplicy pw. Przemienienia Pańskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej. 
Proboszcz parafii, ks. Wiesław Cygan przypomniał, że Karol Wojtyła senior po śmierci swojej żony przyprowadził synów do Kalwarii, wskazując, że tu będą mieć matkę. Kalwaria była zawsze zakorzeniona w sercu papieża Polaka. Proboszcz przypomniał historię powstania cmentarza parafialnego i kaplicy. W 1959 roku bp Karol Wojtyła poświęcił nowo wybudowaną kaplicę pw. Przemienienia Pańskiego. Ks. Wiesław Cygan wyraził swą radość i wdzięczność z tego, że abp Marek Jędraszewski przybył do Kalwarii, by poświęcić pamiątkową tablicę związaną z tym wydarzeniem. 

Arcybiskup powiedział, że jest zdarzeniem historycznym i wyjątkowym, że w 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II rozpoczyna się proces kanonizacyjny jego rodziców. Wspomniał wielką uroczystość, która odbywała się w bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach. W tej świątyni sto lat temu Karol Wojtyła senior, wraz z synem Edmundem modlili się o szczęśliwe rozwiązanie dla Emilii. Urodził się Karol Wojtyła – przyszły papież Jan Paweł II, którego pontyfikat odmienił oblicze Polski i świata.

– Wszystko za przyczyną rodziców, którzy dali mu życie i wskazali to, co najbardziej cenne: wiarę w Pana Boga, miłość do Kościoła, otwartość na drugiego człowieka. To daje chrześcijaństwo, Jan Paweł II otrzymał to od swych rodziców. Mamy nadzieję, że będzie patronował temu procesowi kanonizacyjnemu. Na pewno spotkali się i są razem w niebie, a teraz może Pan Bóg pozwoli, by wszyscy cieszyli się chwałą ołtarzy – powiedział arcybiskup. Wskazał, że rodzina Wojtyłów mieszkając obok kościoła w Wadowicach patrzyła na zegar słoneczny z napisem „czas ucieka, wieczność czeka”. – Wspomnienie tej prawdy o zmartwychwstaniu ciał i zbawieniu, w tym miejscu, na cmentarzu jest szczególnie ważne – powiedział metropolita. Podziękował za inicjatywę upamiętnienia wydarzeń z 1959 roku i wspólnie z zebranymi pomodlił się za dusze spoczywających na cmentarzu. 

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Galeria

ZOBACZ TAKŻE