STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / „POWOŁANIE” – HISTORIA MŁODOŚCI KAROLA WOJTYŁY POMOŻE ZROZUMIEĆ MŁODYM, ŻE WARTO PODĄŻYĆ ZA GŁOSEM CHRYSTUSA

„Powołanie” – Historia młodości Karola Wojtyły pomoże zrozumieć młodym, że warto podążyć za głosem Chrystusa

18. maja 2020 r. w Telewizji Polskiej miała miejsce premiera spektaklu „Powołanie”, który opowiada o drodze Karola Wojtyły do kapłaństwa. W rozmowie z Radiem Kraków abp Marek Jędraszewski wskazał w jaki sposób przedstawienie może trafić do serc młodych ludzi, by ułatwić podjęcie ważnych decyzji.

„Powołanie” – Historia młodości Karola Wojtyły pomoże zrozumieć młodym, że warto podążyć za głosem Chrystusa

Arcybiskup przypomniał, że Karol Wojtyła pasjonował się literaturą i teatrem, dlatego decyzja o wstąpieniu do seminarium na początku nie była dla niego oczywista. – Doszło do momentu, gdy odkrył, że Pan Bóg go wzywa. Nie był to łatwy przełom. To też tłumaczy dlaczego od samego początku tak bliska mu była postać św. Brata Alberta, którego potem wyniósł do chwały ołtarzy. On też się zmagał z tym, co jest bardziej istotne i ważne – być sobą, iść za swoim talentem, niejako otrzymanym w darze od Pana Boga, czy z tego zrezygnować na rzecz służby innym – powiedział arcybiskup. Także dziś młodzi ludzie stoją przed koniecznością odpowiedzi na głos Chrystusowego powołania. Zetknięcie z historią młodości Jana Pawła II pomoże im zrozumieć, że warto podążyć drogą służby Bogu. Czas pandemii dla wielu jest momentem odnowy więzi rodzinnych, być może także pomoże młodym ludziom podjąć refleksję nad tym, co w życiu jest najważniejsze.

Spektakl „Powołanie” jest pomysłem dokumentalisty i reżysera Teatru Telewizji Pawła Woldana. Historia rozpoczyna się w 1938 r., gdy Karol Wojtyła przyjeżdża z ojcem do Krakowa. Podejmuje studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim i poważnie myśli o aktorstwie. Jego życie komplikuje wybuch wojny, podczas której pracuje w kamieniołomie i studiuje. Po śmierci ukochanego ojca dojrzewa w nim decyzja, by wstąpić do seminarium. Spektakl prezentuje w jaki sposób młody Karol Wojtyła rozeznawał swoje życiowe powołanie.

„Rozmowa z metropolitą krakowskim” emitowana jest w Radiu Kraków w niedziele o godz. 11.05. To audycja, w której metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski porusza kwestie związane z nauką społeczną Kościoła, komentuje bieżące wydarzenia oraz dzieli się ze słuchaczami refleksją na temat treści niedzielnej Ewangelii. Występuje nie tylko w roli metropolity – pasterza Kościoła krakowskiego, ale także profesora nauk teologicznych, filozofa i wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Rozmowy z abp. Markiem Jędraszewskim prowadzi Mariusz Bartkowicz, Prezes Zarządu i Redaktor Naczelny Radia Kraków.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej.
ZOBACZ TAKŻE