STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / PRZESTRZEGAJCIE PRZYKAZAŃ MIŁOŚCI. BIERZMOWANIE W PARAFII ŚWIĘTEGO KRZYŻA W KRAKOWIE

Przestrzegajcie przykazań miłości. Bierzmowanie w Parafii Świętego Krzyża w Krakowie

- Drogie Dziewczęta i Chłopcy, za chwilę otrzymacie obiecanego przez Pana Jezusa w Wieczerniku, Ducha Świętego (…) Otwórzcie serca i miejcie głęboką wiarę. - mówił metropolita krakowski Marek Jędraszewski w Parafii Świętego Krzyża w Krakowie, gdzie udzielił Sakramentu Bierzmowania.

Przestrzegajcie przykazań miłości. Bierzmowanie w Parafii Świętego Krzyża w Krakowie

Arcybiskupa przywitał proboszcz, ks. Dariusz Guziak, który podkreślił, że Sakrament Bierzmowania to dojrzały wybór Jezusa Chrystusa jako jedynego Pana, Zbawiciela i Króla, który zaowocuje siłą do dawania świadectwa.

W homilii, metropolita zaznaczył, że przyjęcie bierzmowania pozwala głębiej wniknąć w historię Kościoła. Odwołał się do fragmentu Dziejów Apostolskich i działalności Pawła i Barnaby w Listrze, gdzie misjonarze uzdrowili kalekiego mężczyznę.
– Cuda to nie magiczne znaki (…) Cud uzdrowienia miał swoje źródło w wierze tego człowieka, który uwierzył w prawdę o ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Chrystusie. Ta wiara była tak silna i promieniująca, że Paweł zrozumiał, że ten człowiek otwiera się na Bożą łaskę i może być uzdrowiony.

Mieszkańcy Likaonii uznali apostołów za bogów, próbując zrozumieć ich czyny w świetle swoich pogańskich mitów i wierzeń. Święty Paweł stanowczo zaprzeczył tym domysłom, nawołując do uwierzenia w Chrystusa.
– Nie siebie, ale Chrystusa głosi Kościół, kapłani i biskupi. To jest najważniejsze!

Arcybiskup, nawiązując do Ewangelii, zaznaczył, że chrześcijanin ma trwać przy Chrystusie, zachowując Jego naukę i przykazania miłości Boga i bliźniego.
– Niełatwe to zadanie, ale Pan Jezus obiecuje zesłanie Ducha Świętego, Parakleta, Ducha Pocieszyciela.

Na zakończenie, metropolita prosił, aby otworzyć serca na działanie Ducha Świętego, którego dary pozwolą na mężne wyznawanie wiary w pogańskim świecie.

Część kandydatów przystąpiła do Bierzmowania w rycie trydenckim, który w wielu miejscach różni się od współczesnej ceremonii. Sakrament sprawowany jest po Mszy św. i odbywa się po łacinie. Kandydaci nie są pytani o chęć odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, ale potwierdzają swoją wiarę i przynależność do Chrystusa i Kościoła, a także wyrzekają się Szatana. Pokrywa się to z łacińskim znaczeniem słowa bierzmowanie „confirmatio”.

FOTORELACJA

Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska
Fot. Joanna Adami | Archidiecezja Krakowska
Video Katarzyna Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska

Bierzmowanie w Parafii św. Krzyża w Krakowie | Abp Marek Jędraszewski, 21.05.2019 r.

ZOBACZ TAKŻE