STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / PRZYGOTOWANIA DO ORSZAKU TRZECH KRÓLI 2019

Przygotowania do Orszaku Trzech Króli 2019

W Krakowie trwają przygotowania do Orszaku Trzech Króli, który tradycyjnie 6 stycznia przejdzie ulicami miasta. Trzy nitki orszaku wraz królami z Azji, Afryki i Europy dojdą do Rynku Głównego, aby oddać cześć Świętej Rodzinie z nowo narodzonym Jezusem. Orszak Trzech Króli 2019 organizuje w Krakowie Fundacja Kacpra Melchiora i Baltazara.

Przygotowania do Orszaku Trzech Króli 2019

Tegorocznym hasłem orszaku są słowa „Odnowi oblicze ziemi”. Tradycją stało się już, że krakowski Orszak wyrusza z trzech punktów miasta. Każda część Orszaku jest prowadzona przez innego króla i pod różnymi barwami chorągwi. W każdą z nitek pochodu włączają się szkoły, organizacje współpracujące oraz krakowianie i turyści.

Jedną z organizacji jest jest Dzieło Pomocy św. Ojca Pio, które w orszaku przejdzie już po raz siódmy. – Nasi wolontariusze na pewno nie zawiodą. Ponad 200 z nich będzie rozdawać śpiewniki i korony, kwestując przy okazji na rzecz mieszkań wspieranych prowadzonych przez Dzieło Pomocy dla osób bez domu – mówi Małgorzata Kokot z Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. – Orszak to wydarzenie rodzinne. Myślę, że warto uwrażliwiać już najmłodszych jego uczestników, że są wśród nas takie rodziny i takie dzieci, które nie mają gdzie mieszkać, a którym możemy w dniu Orszaku wspólnie pomóc, przekazując drobny datek na prowadzenie mieszkań wspieranych prowadzonych przez naszą organizację – dodała Kokot.

Dzieło Pomocy wraz z Salezjanami Inspektorii Krakowskiej odpowiedzialne jest za orszak zielony – azjatycki. Niebieską – afrykańską nitkę orszaku prowadzi Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia. Stypendyści fundacji, jak zwykle, przebiorą się za anioły i diabły, a także będą animować śpiew na scenie na Rynku Głównym wraz artystami krakowskimi. Orszak czerwony, który wyrusza z Katedry Wawelskiej i przejdzie ulicą Grodzką może liczyć na wsparcie m.in. dam dworu i rycerzy z grup rekonstrukcyjnych oraz zespołów regionalnych.

– Krakowski Orszak Trzech Króli ma swoje cechy szczególne i tradycje, ale też każdy rok przynosi jakieś nowości. Tak będzie i tym razem, ale niech pozostanie to jeszcze niespodzianką – poinformował Paweł Czerenko, rzecznik prasowy krakowskiego OTK 2019.

Do udziału w kolejnej krakowskiej edycji orszaku zaproszone są przedszkola i szkoły. Uczniowie przypisani do konkretnej odnogi orszaku ubierają się w jego barwy i towarzyszą królowi przez całą drogę. Szkoła może także skorzystać z warsztatów edukacyjnych przed orszakiem. Zgłoszenia przyjmowane są na adres: krakow@orszak.org.

Orszak Trzech Króli odbywa się w ponad 700 miejscowościach w Polsce, a także m.in. we Francji, we Włoszech i w Stanach Zjednoczonych. Do poprzednich edycji włączały się także parafie misyjne z Burundi i Republiki Środkowej Afryki.

 

KAI
Fot. Monika Jaracz | Archidiecezja Krakowska

ZOBACZ TAKŻE