STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / PRZYSTAŃ DOBROCI I MIŁOŚCI – OTWARCIE NOWEJ SIEDZIBY STACJI OPIEKI CARITAS W MYŚLENICACH

Przystań dobroci i miłości – otwarcie nowej siedziby Stacji Opieki Caritas w Myślenicach

Arcybiskup Marek Jędraszewski otworzył i poświęcił budynek Stacji Opieki Caritas w Myślenicach. Nowa placówka jest owocem działalności Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Przystań dobroci i miłości –  otwarcie nowej siedziby Stacji Opieki Caritas w Myślenicach

Ośrodek, w skład którego wchodził gabinet pielęgniarski i rehabilitacyjny, powstał z inicjatywy ówczesnego dyrektora Caritas – ks. Jana Kabzińskiego w 2002 roku. Metropolita podziękował wszystkim za trwającą już 17 lat historię wrażliwości i otwartości na potrzeby drugiego człowieka.

– Jesteśmy w takiej sytuacji kulturowej, w której liczą się tylko ci zdrowi, wydajni, przedsiębiorczy, ludzie sukcesu. (…) To dzieło pokazuje, jak wiele można zrobić, działając wspólnie. Chciałbym za to podziękować i pogratulować. To wielkie wydarzenie dla wspólnoty myślenickiej, ale i dla działalności Caritas, która jest wyraźnym znakiem tego, czym jest zatroskanie Kościoła o ludzi potrzebujących.

Arcybiskup przypomniał, że Kościół od początku swego istnienia otaczał opieką chorych, ubogich i odrzuconych. Dodał, że ta piękna tradycja znajduje swój wyraz w licznych dziełach miłosierdzia. Na zakończenie polecił działalność ośrodka Maryi – patronce tych, którzy przedłużają czyny miłości, a także opiece aniołów stróżów i św. Franciszka.

– Niech to miejsce będzie dla ludzi prawdziwą przystanią dobroci – tej, którą się otrzymuje i okazuje, niech będzie szkołą miłości dla każdego człowieka, bo im więcej takich dobrych znaków wzajemnego zatroskania i pomocy, tym bardziej nasze życie – osobiste i społeczne – nabiera prawdziwie humanistycznego wymiaru.

Mariusz Ślusarczyk, zastępca kierownika myślenickiej Stacji Opieki Caritas, wyjaśnił, że budowa nowego obiektu rozpoczęła się w 2017 roku. Powstały trzy budynki, w których będą świadczone bezpłatne usługi pielęgniarskie i rehabilitacyjne. W ośrodku znajdą się również wypożyczalnia sprzętu medycznego oraz dwa mieszkania chronione, w których osoby potrzebujące będą się przygotowywały do samodzielnego życia, a na poddaszu będą prowadzone warsztaty terapii zajęciowej.

Poświęcona i otwarta dziś nowa siedziba Stacji Opieki Caritas w Myślenicach: Centrum Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i Starszym mieści się przy ul. Średniawskiego 35. Oddanie nowej siedziby pozwoli rozszerzyć ofertę rehabilitacji myślenickiej Stacji Opieki oraz poprawić jej warunki pracy.

Dotychczas Stacja Opieki w Myślenicach mieściła się w Domu Parafialnym parafii św. Brata Alberta w Myślenicach. Od marca 2002 r. służyła ludziom samotnym, starszym, chorym i niepełnosprawnym miasta i gminy Myślenice świadcząc bezpłatną opiekę pielęgniarską i rehabilitacyjną zarówno na miejscu w stacji jak i w środowisku: w domach podopiecznych i pacjentów. W ubiegłym roku z rehabilitacji skorzystało 700 pacjentów. Domową opieką pielęgniarską objętych jest 44 stałych pacjentów.

Krakowska Caritas gorąco dziękuje ks. kanonikowi Adamowi Pawickiemu, proboszczowi parafii św. Brata Alberta w Myślenicach za trwającą ponad 17 lat współpracę i ofiarność, dzięki którym stacja opieki działała, korzystając z pomieszczeń parafialnych.

 

Joanna Folfasińska | Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Galeria

ZOBACZ TAKŻE