STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / RADOŚĆ W KRAKOWIE PO NOMINACJI BISKUPIEJ DLA KS. ROBERTA CHRZĄSZCZA

Radość w Krakowie po nominacji biskupiej dla ks. Roberta Chrząszcza

– Bardzo dziękujemy Ojcu Świętemu za tę nominację, za ten dar, który spłynął na nas właśnie dzisiaj – w święto narodowe. Traktujemy to także jako znak wielkiej łączności, jaka była i jest między Stolicą Apostolską w Rzymie, a naszą ojczyzną, a zwłaszcza Krakowem – powiedział abp Marek Jędraszewski odczytując w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy Franciszkańskiej 3 komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce w sprawie nominacji ks. Roberta Chrząszcza na biskupa pomocniczego w Archidiecezji Krakowskiej.
Arcybiskup zwrócił uwagę, że biskupowi nominatowi została przydzielona stolica tytularna Forconio, które leży na przedmieściach L’Aquila w Abruzji, gdzie na narty często jeździł kard. Karol Wojtyła, a później także jako papież.

Metropolita poinformował, że ks. Robert Chrząszcz przyjedzie do Krakowa w połowie grudnia, gdyż do tego czasu musi pozamykać różne sprawy w Archidiecezji Rio de Janeiro. To wówczas, po powrocie do Polski, zostanie ustalony termin jego sakry biskupiej.

– Wyrażamy wielką radość, że to właśnie on stanie się biskupem pomocniczym Archidiecezji Krakowskiej i wejdzie w historię biskupów, którzy pracowali dla dobra archidiecezji – mówił abp Marek Jędraszewski.

Sylwetkę biskupa nominata przedstawił kanclerz krakowskiej kurii ks. Grzegorz Kotala.

Ks. Robert Józef Chrząszcz pochodzi z Kalwarii Zebrzydowskiej. Urodził się 7 października 1969 r. w Wadowicach. W latach 1988-1994 odbył formację w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej, jednocześnie studiując na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W latach 1988-1990 studiował tam filozofię, a w latach 1990-1994 teologię, z której uzyskał magisterium. 8 maja 1993 został wyświęcony na diakona przez kardynała Franciszka Macharskiego, arcybiskupa metropolitę krakowskiego, który 14 maja 1994 w katedrze na Wawelu udzielił mu również święceń prezbiteratu.

W latach 1994-1999 był wikariuszem w parafii Zesłania Ducha Świętego w Krakowie (osiedle Ruczaj). W latach 1999-2005 był wikariuszem w parafii Matki Bożej Różańcowej w Krakowie-Piaski Nowe.

W roku 2005 poprosił o skierowanie do pracy na misjach i wyjechał do Brazylii, gdzie podjął działalność duszpasterską w Archidiecezji Świętego Sebastiana w Rio de Janeiro. W latach 2005-2006 był administratorem parafii św. Łucji w Rio de Janeiro (dzielnica Gardenia Azul), a w latach 2006-2019 był proboszczem tejże parafii, gdzie wraz ze wspólnotą parafialną wybudował nowy kościół.

Aktualnie jest proboszczem parafii św. Pawła w Rio de Janeiro (dzielnica Recreio Bandeirantes), pełni funkcję odpowiedzialnego za Służbę Liturgiczną w archidiecezji oraz jest wikariuszem biskupim regionu Jacarepaguá archidiecezji Rio de Janeiro. Zna język angielski i portugalski.

IMG_4024

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE