STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / RELIKWIARZ I OBRAZ BEATYFIKACYJNY KSIĘDZA MICHAŁA RAPACZA

Relikwiarz i obraz beatyfikacyjny Księdza Michała Rapacza

15 czerwca 2024 r. Ksiądz Michał Rapacz zostanie wyniesiony na ołtarze. W czasie uroczystości w bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach odsłonięty zostanie obraz beatyfikacyjny, a na ołtarzu stanie relikwiarz z doczesnymi szczątkami nowego błogosławionego.

Przed zbliżającą się beatyfikacją męczennika z Płok publikujemy kolejne informacje, dotyczące uroczystości.

Obraz beatyfikacyjny

Obraz ma wymiary 175.5/121 cm. Został wykonany techniką olej na płótnie z podmalówką w technice olejno-żywicznej, a do utworzenia niektórych partii wykorzystano farbę olejną, wykonaną samodzielnie. Pierwsze szkice zostały naniesione na płótno 2 i 3 kwietnia 2024 r. Autorką obrazu beatyfikacyjnego jest malarka Honorata Wojczyńska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Artystka tworzy głównie w trzech obszarach: realizmie, abstrakcji oraz w sztuce wschodnio-chrześcijańskiej. Jest także założycielką Szkoły Pisania Ikon pw. Wszystkich Świętych, która od 2016 r. działa w Opactwie Mniszek Benedyktynek w Krzeszowie.

Jak podkreśla autorka, wizerunek beatyfikacyjny Księdza Michała Rapacza nie ma ukrytej symboliki. – Jest ukazany w konkrecie stworzenia, będąc człowiekiem usytuowanym w rzeczywistym ciele i świecie. W to ciało i w ten świat w akcie Wcielenia wstąpiło Słowo, Chrystus, najwyższe piękno. Poprzez Wcielenie Chrystus dokonał niejako aktu koronacji człowieka swoim Pięknem i swoją Obecności – mówi Honorata Wojczyńska. Dodaje, że jedynym elementem obrazu, który niejako „wymyka się” realizmowi, jest ciepła poświata, zastosowana zarówno w partiach cielesnych, jak i w draperii oraz w tle. – Sutanna nie jest zimno czarna, ale jakby prześwietlona płomieniem, ciepłem. Ciało również jest rozognione, tło wypełnia błękit i indygo, również wtopione w pomarańczowe światło – wyjaśnia malarka.

Autorka wizerunku beatyfikacyjnego bazowała w swojej pracy na dwóch zachowanych fotografiach Czcigodnego Sługi Bożego Księdza Michała Rapacza.

Relikwiarz

Relikwie bł. Księdza Michała Rapacza w czasie obrzędu beatyfikacyjnego do ołtarza zostaną przyniesione w relikwiarzu, który specjalnie na tę okazję przygotowała firma Fratelli Savi Gioielli z Rzymu. Wykonano go w całości ze srebra, a jego wymiary to 35/16 cm.

Relikwiarz ma kształt krzyża, oplecionego gałązkami oliwnymi, wzrastającymi ku górze. To nawiązanie do motywu palmy jako symbolu męczeństwa. 23 marca 2024 r. podczas liturgii stacyjnej w bazylice św. Floriana w Krakowie, abp Marek Jędraszewski, mówiąc o Czcigodnym Słudze Bożym Księdzu Michale Rapaczu, podkreślał, że „Kościół budował się na męczeńskiej krwi”. Relikwiarz męczennika z Płok urzeczywistnia te słowa. Dodatkowo motyw roślinny stanowi odniesienie do lasu – miejsca, gdzie został zamordowany przyszły błogosławiony.

W centralnej części relikwiarza znajdą się doczesne szczątki Księdza Michała Rapacza, pozyskane w czasie ekshumacji przeprowadzonej 12 kwietnia 2024 r. przez Instytut Pamięci Narodowej. Pozostałe ekshumowane szczątki Księdza Rapacza 19 kwietnia zostały złożone w sarkofagu, który decyzją metropolity krakowskiego, abp. Marka Jędraszewskiego, umieszczono w bocznym ołtarzu kościoła parafialnego w Płokach. Będzie to główne miejsce kultu nowego błogosławionego.

Sarkofag został ufundowany przez kapłanów Archidiecezji Krakowskiej.

fot. Fratelli Savi Gioielli