STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ROCZNICA BEATYFIKACJI BŁ. HANNY CHRZANOWSKIEJ

Rocznica beatyfikacji bł. Hanny Chrzanowskiej

W kościele św. Mikołaja w Krakowie, gdzie złożone są relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej, rozpoczyna się w czwartek modlitewne triduum przed dziękczynieniem za jej beatyfikację. Pionierka pielęgniarstwa parafialnego została wyniesiona na ołtarze 28 kwietnia ub. roku w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Rocznica beatyfikacji bł. Hanny Chrzanowskiej

Proboszcz parafii św. Mikołaja, ks. Józef Gubała, widzi, że do świątyni zagląda coraz więcej osób, które chcą się pomodlić w kaplicy poświęconej bł. Hannie Chrzanowskiej. W każdy czwartek odprawiane są tu nabożeństwa, podczas których odczytuje się pozostawione intencje. Zwykle jest ich ok. 40.

Do błogosławionej pielęgniarki przychodzą pacjenci i ich bliscy. „Jeden z księży modlił się wraz z całą rodziną o uzdrowienie pewnej kobiety z choroby nowotworowej. Po tej chorobie nie ma dziś śladu” – opowiada.

Od dnia beatyfikacji relikwie Hanny trafiły do ponad 150 miejsc: kościołów, hospicjów, sanktuariów i szpitali w Polsce i poza granicami kraju, m.in. na Filipinach, w Tanzanii, na Madagaskarze, w Brazylii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i we Włoszech. „Jako proboszcz czuję jej opiekę na co dzień. Polecam jej wszystkie sprawy i mogę zaświadczyć, że jest skuteczna, bo problemy zawsze znajdują rozwiązanie” – wyznaje ks. Gubała.

Pierwsza rocznica beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej przypada w tym roku w Niedzielę Miłosierdzia. O godz. 19.00 Mszy św. przewodniczyć będzie abp Marek Jędraszewski. Oprawę muzyczną zapewni Chór Rodzinny Sanktuarium św. Jana Pawła II pod dyrekcją Magdy Steczkowskiej. Wcześniej odbędzie się spotkanie rodzinne w parafialnych ogrodach.

W kościele św. Mikołaja w Krakowie znajduje się kaplica dedykowana nowej błogosławionej. Jej relikwie spoczywają w alabastrowym sarkofagu, który jest darem polskich pielęgniarek, chcących w ten sposób uczcić swoją nauczycielkę. Na jednej z bocznych ścian umieszczony jest obraz beatyfikacyjny Hanny Chrzanowskiej.

Hanna Chrzanowska była pionierką pielęgniarstwa społecznego i parafialnego, bliską współpracownicą kard. Karola Wojtyły. Towarzyszenie chorym było istotą jej misji, której poświęciła osobiste życie, siły, czas i oszczędności. Wyznaczyła standardy nowoczesnej opieki nad chorymi, której fundamentem jest nie tylko niesienie ulgi w bólu fizycznym, ale także pomoc duchowa. Jej beatyfikacja odbyła się 28 kwietnia, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Przewodniczył jej papieski legat kard. Angelo Amato.

 

KAI
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

ZOBACZ TAKŻE