STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / RÓŻO DUCHOWNA, MÓDL SIĘ ZA NAMI. EUCHARYSTIA W GOSTYNIU

Różo Duchowna, módl się za nami. Eucharystia w Gostyniu

- Prośmy Boga o dar wiary, która przemienia nasze serca i która staje się nadzieją i siłą dla świata.- mówił metropolita krakowski Marek Jędraszewski na Mszy św., sprawowanej podczas Dni Młodych w Gostyniu.

Różo Duchowna, módl się za nami. Eucharystia w Gostyniu

Arcybiskupa przywitał Superior, Przełożony Kongregacji Księży Filipinów w Gostyniu ks. Marek Dudek, który zaznaczył, że każdy środowy wieczór jest dla mieszkańców gostyńskiej ziemi czasem spotkania z Matka Bożą.

– Chciałbym wśród nas powitać szczególnego pielgrzyma, ks. arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, który nie raz przeżywał tutaj swoje osobiste paradiso, przybywając jako kapłan, profesor, biskup. Tutaj doświadczał bliskości Boga i Matki Najświętszej, której jest szczególnym czcicielem, o czym świadczy róża w herbie biskupim.

W homilii, metropolita odniósł się do adhortacji apostolskiej Jana Pawła II z 2003 roku, w której papież pisał o duchowej sytuacji Europy. Ojciec Święty zauważył, że wielu ludzi żyje tak, jakby Boga nie było, stawiając siebie w Jego miejscu.

– Dzisiaj coraz bardziej widzimy, co to znaczy. Kwestionuje się wszystkie przykazania, odwraca się cały naturalny porządek i łamie się najbardziej święte zasady odnoszące się do bycia kobietą i mężczyzną, a także tego, czym jest małżeństwo i rodzina. Dochodzi do prowokacji, wyszydzania i wyśmiewania najświętszych rzeczy.

Arcybiskup wskazał na dwie postaci, które głęboko wierzyły i zaufały Bożym obietnicom. Pierwszą z nich jest Abraham, który w podeszłym wieku doczekał się potomka. To o nim św. Paweł pisał: „Uwierzył wbrew nadziei”. Druga to Matka Najświętsza, która w Nazarecie uwierzyła Bożym słowom.

– Patrzymy na owoce wiary Abrahama – ojca wszystkich wierzących. Patrzymy na Maryję – na owoce Jej wiary i miłości, które niejako streszczają się w tytule, jaką obdarzył Ją Kościół i pod jakim jest czczona na Świętej Górze Gostyńskiej – Róża Duchowna.

Kończąc homilię, metropolita podkreślił, że wszyscy, którzy wierzą na wzór Abrahama i tak jak Maryja oddali swoje życie Bogu, tworzą święty Boży lud, śpiewając Stwórcy hymn uwielbienia.

– Ten lud jest znakiem nadziei dla świata, że nawet najbardziej prowokujące i agresywne zło, przepełnione poniżeniem i szyderstwem, przeminie i zostanie przemienione w dobro pochodzące od Boga.

Bazylika – Sanktuarium Świętogórskiej Róży Duchownej – na Świętej Górze w Głogówku koło Gostynia swoim początkiem sięga czasów średniowiecza. W 1512 roku ówczesny biskup poznański zadecydował o budowie świątyni. W 1540 r. anonimowy malarz z Wielkopolski namalował obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który szybko stał się celem religijnych pielgrzymek. W 1726 r. specjalna komisja wydała dekret, w którym uznała wizerunek za cudowny. W XVII wieku na Świętą Górę przybyli filipini z Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri. Róża w biskupim herbie arcybiskupa Marka Jędraszewskiego wzięła swój początek właśnie od Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej z Gostynia.

FOTORELACJA

Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Video Katarzyna Katarzyńska

Msza św. w ramch Dni Młodych Paradiso 2019 | abp Marek Jędraszewski, 26.06.2019 r.

ZOBACZ TAKŻE