- Jeśli choć jedna osoba wyjedzie stąd z większą nadzieją, z większą świadomością, że Panu Bogu na niej zależy, to już będzie sukces całego wydarzenia – mówił duszpasterz młodzieży, ks. Marcin Filar przed rozpoczęciem kolejnej edycji SMAK-u, Spotkania Młodych Archidiecezji Krakowskiej. Diecezjalne obchody dnia młodzieży potrwają do niedzieli.
Piątkowe popołudnie. Budynek VIII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie i wieczorna Msza św. w kościele św. Mikołaja. Co roku tak rozpoczyna się Spotkanie Młodych Archidiecezji Krakowskiej. Tak było też teraz.
Jakie emocje towarzyszą organizatorom na chwilę przed otwarciem tegorocznego SMAK-u? – Każdy rok przeżywam zupełnie inaczej. Teraz, przygotowując to wydarzenie już po raz kolejny, działając już też z taką bardzo zgraną i ugruntowaną ekipą młodych ludzi, mam w sobie przede wszystkim dużo spokoju, jak myślę o, czy wszystko będzie zorganizowane, natomiast podekscytowanie, dotyczące tego, że jednak bardzo, bardzo dużo tutaj się dzieje, przede wszystkim duchowo w uczestnikach. Ja, jako duszpasterz, mogę to co roku obserwować, więc no nie mogę się doczekać tego, co będę mógł przeżyć w tym roku – odpowiada archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.
Dla wolontariuszy, którzy przez wiele dni poświęcali swój czas, aby dopiąć wszystko „na ostatni guzik” SMAK to wyzwanie. Także dlatego, że wielu uczestników czeka na to wydarzenie cały rok. Co chcieliby zaczerpnąć dla siebie z tego czasu? – Chce się poczuć młodsza, bo jest tu dużo młodszych uczestników – śmieje się Renata. – Może zaczerpnę trochę nadziei w ludzkość – dodaje.
W tym roku do budynku VII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie zawitało dziewięćdziesięciu uczestników. Wśród nich jest Dominik. Nie jest to jego pierwszy SMAK. Do zapisania się na zachęciło go doświadczenie poprzedniego roku. – Doświadczenie żywej wspólnoty Kościoła – podkreśla. Na który punkt programu czeka najbardziej? – Myślę, że czekam przede wszystkim na integrację, bo tam przede wszystkim tę wspólnotę można poznać. Też każda Eucharystia jest doświadczeniem tego, że młody człowiek nie jest sam w Kościele, że jest tu wielu innych młodych — wyjaśnia uczestnik.
Drugiego dnia wydarzenia młodzi mieli okazję wysłuchać konferencji ks. Tomasza Trzaski, suicydologa, towarzyszącego ludziom w kryzysie. Przed nimi praca w grupach i wspólna modlitwa w kolegiacie św. Anny – podczas Mszy św. i uwielbienia, które poprowadzi zespół PAW. Po północy uczestnicy będą mogli wziąć udział w adoracji w ciszy.
Kulminacyjnym punktem obchodów diecezjalnego dnia młodzieży będą niedzielne wydarzenia. Po śniadaniu wyruszą w pielgrzymkowym przejściu z symbolami Światowych Dni Młodzieży w kierunku katedry na Wawelu. Tam Eucharystii o godz. 10.00 przewodniczyć będzie metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski. Tegoroczną edycję SMAK-u zakończy spotkanie w budynku Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.
Co będzie największym sukcesem Spotkania Młodych Archidiecezji Krakowskiej? – Jestem przekonany, że jeśli choć jedna osoba wyjedzie stąd z większą nadzieją, z większą świadomością, że Panu Bogu na niej zależy, to już będzie sukces całego wydarzenia – odpowiada ks. Marcin Filar.