„Gdzie jesteś źródło? Polska, Ukraina, Europa” to hasło, które towarzyszyć będzie XVII edycji Dni Jana Pawła II. Wydarzenie odbywać będzie się od 7 do 10 listopada, a jego głównym celem jest upamiętnienie osoby św. Jana Pawła II oraz popularyzacja dziedzictwa Papieża Polaka w społeczności akademickiej Krakowa i całej Małopolski.
Dni Jana Pawła II odbywają się w stolicy Małopolski od 2006 roku. Kilka miesięcy po śmierci Papieża Polaka inicjatywę podjęło Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. – To właśnie dlatego, że jest to wspólnota i jedność akademickiego środowiska Krakowa, w tym roku 15 października na Zamku Królewskim w Warszawie otrzymaliśmy nagrodę Totus Tuus. Jesteśmy z niej bardzo dumni. Jako rektorzy, profesorowie, pracownicy, studenci, doktoranci wszystkich uniwersytetów Krakowa za tę nagrodę dziękujemy, a jest to nagroda, która przypomina nam o tym, że we wspólnocie jest siła. Mam nadzieję, że uskrzydli nas ona do pogłębiania nauki głoszonej przez Jana Pawła II – mówił na początku konferencji prasowej, zorganizowanej w Sali Okna Papieskiego Kurii Metropolitalnej, ks. dr hab. Robert Tyrała, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Przewodniczący komitetu organizacyjnego o. prof. dr hab. Jarosław Kupczak OP wyjaśnił, że hasło XVII edycji wydarzenia – „Gdzie jesteś źródło? Polska, Ukraina, Europa” – wynika z faktu, że wojna, która w lutym 2022 roku wybuchła w Ukrainie, zaburzyła wiele przekonań, dotyczących pokoju, tożsamości narodowej czy europejskiej i relacji między narodami oraz między religią a przemocą. – Chcemy poddać dyskusji te wyzwania i pytania właśnie w kontekście intelektualnego dziedzictwa Jana Pawła II, dla którego to „oddychanie dwoma płucami Europy”, to znaczenie dziedzictwa słowiańskiego było tak niezwykle ważne – tłumaczył o. prof. Kupczak.
Jak podkreślają organizatorzy, program XVII Dni Jana Pawła II jest szeroki i pełen wydarzeń zarówno religijnych, naukowych, jak i artystycznych. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w sesjach naukowych, prelekcjach, wernisażach czy koncertach. 7 listopada o godz. 17.00 w Bibliotece Jagiellońskiej odbędzie się uroczysta promocja krytycznej edycji pism literackich i teologicznych Karola Wojtyły: Dzieła Literackie i Teatralne, t. 1 – 3 oraz Dzieła Teologiczne, t. 1. Drugiego dnia wydarzenia w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie poruszany będzie temat muzyki wobec poezji i nauczania Karola Wojtyły i Jana Pawła II. 9 listopada w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach zorganizowany zostanie koncert. – To miejsce symboliczne, a w programie będą ważne wątki, które odnoszą się do głównej idei naszych Dni, m.in. jako pierwszy zostanie wykonany utwór ukraińskiego kompozytora „Stille Musik” – wyjaśniała prof. dr hab. Teresa Malecka z Akademii Muzycznej w Krakowie, zachęcając do uczestnictwa. Ostatni dzień XVII Dni Jana Pawła II oznacza tradycyjnie główną sesję naukową, która odbędzie się w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Organizatorzy podkreślają, że ważnymi tematami będą ekumenizm oraz pojednanie polsko – ukraińskie.
Tegoroczną edycję wydarzenia zakończy uroczysta Msza św. w katedrze wawelskiej, której o godz. 16.30 przewodniczyć będzie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Po jej zakończeniu rozdane zostaną nagrody w konkursach, organizowanych przy okazji Dni Jana Pawła II.