Pod Oknem Papieskim po raz 18. została rozświetlona choinka, a do zgromadzonych dzieci przybył św. Mikołaj i wręczył im prezenty.
18. Choinkę pod Oknem Papieskim rozpoczął koncert kolęd i pastorałek góralskiej kapeli dziecięco-młodzieżowej z Łącka, Akademii Ciupaga.
Przed rozświetleniem światełek na drzewku głos zabrali metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski i marszałek Województwa Małopolskiego, Łukasz Smółka.
Arcybiskup przypomniał, że dzisiejsza noc jest najdłuższą w całym roku. – Dla nas będzie ona krótsza, ponieważ na wspaniałej choince rozbłyśnie wiele światełek – mówił, wyrażając wdzięczność leśnikom, którzy podarowali i dostarczyli jodłę, która zdobi plac przed Oknem Papieskim. – Nagłość światła, które rozpromieni ten plac i nas samych, przypomina nagłość światła, która ogarnęła dokładnie 2025 lat temu pasterzy, którzy paśli i strzegli swe stada koło Betlejem – zaznaczył metropolita krakowski, zwracając uwagę na to, że pasterze, chcąc przekonać się, czy słowa anioła są prawdą, spotkali Świętą Rodzinę. Do swoich domów powrócili pełni radości, głosząc wszystkim, co zobaczyli i usłyszeli.
Abp Marek Jędraszewski, mówiąc o zbliżającej się Wigilii, czasie spotkań, składania sobie, życzeń i dzielenia się opłatki, zwrócił się do zebranych z prośbą. – Zachęcam was w ten wigilijny wieczór, w święta i w następne dni, byście często śpiewali kolędy – apelował, podkreślając, że w Polsce jest wiele kolęd ogłaszających światu przyjście Jezusa. – Świąt pełnych radości, dziękowania Panu Bogu, że dał na Swego Syna, świąt, w których innym głosimy, że jesteśmy pełni radości i pokoju, bo Pan Bóg jest z nami – takich świąt wszystkim życzę – dodał.
Marszałek Województwa Małopolskiego, Łukasz Smółka podkreślił, że tego dnia wszyscy pokazują, że Małopolska jest wspólnotą, a św. Jan Paweł II jest jej patronem. – Dziś jasno podkreślamy, że chcemy by Małopolska pokazała swą tradycję, swe chrześcijaństwo i by Małopolska była kolebką regionalizmu – mówił.
Tradycja rozświetlania choinki przy Franciszkańskiej 3 do Krakowa przywędrowała z Watykanu, gdzie od 1982 r. na prośbę św. Jana Pawła II – bożonarodzeniowe drzewka ustawiano na placu św. Piotra obok szopki. Papież zwykł wieczorem podchodzić do okna, żeby popatrzeć na tę choinkę i sprawdzić, czy ludzie przychodzą do stojącego pod nią żłóbka. Pierwsza choinka została przywieziona do Krakowa w 2007 r. dzięki inicjatywie kard. Stanisława Dziwisza.
Tegoroczna choina pochodzi z Nadleśnictwa Stary Sącz, a konkretnie z Leśnictwa Gaboń. To jodła pospolita, która ma około czterdziestu pięciu lat i mierzy dwanaście metrów. Drzewko zostało ścięte we wtorek, 17 grudnia i kolejnego dnia umieszczone pod Oknem Papieskim. – W miejscu ściętej jodły nie będziemy sadzić nowych drzewek. Powodem jest to, że pod tym drzewem występuje odnowienie naturalne, które poprzez ścinkę zostanie odsłonięte do dalszego wzrostu – wyjaśnili leśnicy, dzięki których życzliwości choinka będzie mogła cieszyć oczy mieszkańców Krakowa.
Partnerem głównym wydarzenia jest Województwo Małopolskie.
Partnerzy i sponsorzy wydarzenia: Ojcowie Franciszkanie, Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Arcybractwo Miłosierdzia pod wezwaniem Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny, Regionalny oddział Lasów Państwowych w Krakowie, Koleje Małopolskie, Kraków Airport, Grupa Autoremo, Holding Komunalny Spółka Akcyjna w Krakowie, Fundacja Bukovina, Oshee, MPO Kraków, KHK S.A., MPK S.A. w Krakowie, ZUE S.A, TBC Project, Wydawnictwo św. Stanisława BM i Miasto Kraków.
Dziękujemy wolontariuszom z Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, Caritas Archidiecezji Krakowskiej i Służby Liturgicznej Archidiecezji Krakowskiej oraz policjantom z Komenda Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Straży Miejskiej Miasta Krakowa, kadetom ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie i Służbie Medycznej Malta.