– Tajemnicę błogosławionej obecności Chrystusa pośród nas i dla nas pragniemy w sposób szczególnie głęboki przeżywać w naszej Archidiecezji Krakowskiej podczas Kongresu Eucharystycznego – pisze w liście pasterskim na Adwent abp Marek Jędraszewski, zapraszając wiernych do duchowego przygotowania na to niezwykłe wydarzenia, które będzie trwało od 28 marca do 15 czerwca 2024 roku.
„Modlitwa całego Ludu Bożego”
– Pragniemy, aby Kongres Eucharystyczny stał się wielką wspólną modlitwą całego Ludu Bożego naszej Archidiecezji – kapłanów, sióstr zakonnych, osób konsekrowanych i wiernych świeckich wszystkich stanów i każdego wieku. Zainaugurujemy go Mszą świętą Krzyżma sprawowaną przez kapłanów w poranek Wielkiego Czwartku, a zakończymy ponad dwa i pół miesiąca później, w połowie czerwca. Niech będzie to dla nas wszystkich błogosławiony czas dziękowania Panu Bogu za to, że Jego Jednorodzony Syn, który stał się Człowiekiem, jest nieustannie pośród nas, karmiąc nas sobą, abyśmy nie ustali w drodze i aby nie ustała nasza wiara – pisze dalej metropolita krakowski.
Hasłem Kongresu są słowa Pana Jezusa „Jestem z wami”. Zawierają one przesłanie do ludzi, że Jezus, Bóg-Człowiek jest z nami „wczoraj i dziś ten sam na wieki”. „Jestem z Wami” oznacza także i tę niezwykle pocieszającą dla nas ludzi prawdę, że motywem obecności Jezusa wśród nas jest Jego miłość.
Co to jest kongres eucharystyczny?
Kongresy eucharystyczne mają różny charakter i rangę. W Kościele Katolickim odbywają się międzynarodowe, krajowe oraz diecezjalne kongresy eucharystyczne.
W okresie międzywojennym zorganizowano ok. 25 kongresów o zasięgu diecezjalnym lub węższym. W 1927 r. urządzono Kongres Eucharystyczny w Inowrocławiu, w 1928 r. we Lwowie, Łodzi i Częstochowie, w 1929 r. w Siedlcach i Sosnowcu, w 1930 r. w Toruniu, w 1931 r. w Wilnie, Kaliszu i Wieluniu, w 1932 r. w Radomiu. W 1933 r. odbyły się tzw. Dni Eucharystyczne w archidiecezji krakowskiej. W roku 1934 odbyły się Kongresy w Tarnowie, Dąbrowie Górniczej, Sieradzu, Płocku, Chełmie, Jędrzejowie, w Mogilnicy k. Grójca. W roku 1935 odbyły się Kongresy w Grybowie i Kłobucku, w 1936 r. w Przemyślu, w 1937 r. w Bydgoszczy i Lublinie, ostatni zaś z tej serii w 1939 r. w Zawierciu.
W ostatnich latach w wielu diecezjach w Polsce odbywały się kongresy eucharystyczne. W roku 2024 oprócz naszej archidiecezji, kongres będzie przeżywany także w diecezji gliwickiej.
Cel Kongresu Eucharystycznego
Najważniejszym celem każdego kongresu eucharystycznego, zarówno tego w wymiarze międzynarodowym, jak również krajowym i diecezjalnym jest umocnienie i odnowienie więzi człowieka wierzącego z Chrystusem obecnym realnie w sakramencie Eucharystii. Osiągnięcie tego celu będzie możliwe przez świadome uczestniczenie w Mszy św., przez indywidualną i wspólnotową adorację, a także przez pogłębienie wiedzy teologicznej na temat prawdziwej obecności Jezusa Chrystusa w Eucharystii.
Drugim celem, również niezwykle ważnym, jest danie konkretnego znaku dla tych, którzy są poza Kościołem, że my wyznajemy wiarę w realną obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii. Temu będzie służyć pobożne uczestnictwo procesjach eucharystycznych i koncertach uwielbienia. Będą one publicznym wyznaniem wiary.
Strona internetowa
Na stronie internetowej można znaleźć wszystkie potrzebne informacje i tym samym lepiej przygotować się do wydarzeniam.in.: kalendarium, planowane wydarzenia, miejsca adoracji. W sprawach związanych z organizacją można kontaktować się z Wydziałem Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej w Krakowie.