STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / RYCERZE KOLUMBA Z KRAKOWA PONOWNIE POMAGAJĄ UKRAINIE

Rycerze Kolumba z Krakowa ponownie pomagają Ukrainie

Rycerze Kolumba działający w Krakowie we współpracy z Centrum św. Jana Pawła II na Białych Morzach w ostatnią sobotę zakończyli akcję pakowania 3500 tysięcy paczek z żywnością, w tym 1000 paczek z produktami świątecznymi, które zostały wysłane do najbardziej potrzebujących w Ukrainie. 
W ramach tej inicjatywy, prowadzonej w różnych miastach Polski, pakowane są paczki z produktami wskazanymi przez Rycerzy Kolumba z Ukrainy jako aktualnie najbardziej potrzebne. Paczki świąteczne, na które tym razem kładziony jest szczególny akcent, dostosowane są do tradycji ukraińskiej.

Od początku wojny polscy i ukraińscy Rycerze blisko współpracują we wszelkich inicjatywach, których celem jest niesienie pomocy humanitarnej w obliczu agresji Rosji na Ukrainę.

Oprócz Rycerzy Kolumba w krakowskiej akcji wzięli udział również wolontariusze, m.in. uczniowie krakowskich szkół, wolontariusze Fundacji Ignatianum. Obecni byli również uchodźcy z Ukrainy, którzy zwracali uwagę, że w ten sposób mogą pomóc swoim rodakom.

Rycerze Kolumba bardzo ucieszyli się z wizyty ks. bp. Janusza Mastalskiego, biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej, a od sierpnia br. Rycerza Kolumba należącego do łagiewnickiej Rady 17667 im. bł. ks. Michała Sopoćki. Ksiądz biskup odmówił wspólną modlitwę z wolontariuszami, pobłogosławił ich pracę i sam również włączył się w proces tworzenia paczek świątecznych.

– To już trzecia edycja pakowania paczek dla Braci i Sióstr z Ukrainy, jaką przeprowadziliśmy w Centrum Jana Pawła II. Docierają do nas informacje, że ta pomoc jest cały czas potrzebna, dlatego odpowiedzieliśmy na apel przywódców nazej wspólnoty, aby ponownie dołączyć do tej inicjatywy. W paczkach świątecznych znalazły się m.in. olej, kakao, masa makowa, bakalie, zupy w proszku, grzyby, słodycze, miód, kasza. Jest to uzupełnienie standardowych paczek żywnościowych, do których pakujemy m.in. mąkę, cukier, konserwy, herbatę, kaszę, ryż. Chcieliśmy w ten sposób wyrazić naszą solidarność i okazać wsparcie w tych niepewnych i trudnych czasach dla narodu ukraińskiego – mówi Tomasz Konturek, Wielki Rycerz, lider wspólnoty Rycerzy działającej przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. – Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w organizację tej edycji pakowania paczek. Szczególne podziękowania kierujemy do Centrum Jana Pawła II za udostępnienie nam przestrzeni magazynowej, która ponownie służy wielkiemu dobru, bo miejsce to już od wielu miesięcy służy jako miejsce przygotowania różnego rodzaju pomocy charytatywnej. Dla nas jako Rycerzy Kolumba organizacja takiego wydarzenia to wypełnienie zasad jakimi się kierujemy: Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa” – dodaje.

Jest to trzecia inicjatywa tego typu przeprowadzona przez Rycerzy Kolumba w Sanktuarium św. Jana Pawła II. Łącznie krakowskim wolontariuszom udało się przygotować 6 tysięcy paczek z żywnością, produktami dla dzieci, chemią i kosmetykami o łącznej wadze ponad 50 ton.

Podobne przedświąteczne akcje dzięki międzynarodowej współpracy Rycerzy i przy wsparciu finansowym Rycerzy ze Stanów Zjednoczonych i Kanady odbywają się w różnych miastach w Polsce, gdzie działają Rycerze Kolumba. Polskie paczki z pomocą humanitarną przygotowywane są regularnie od ponad pół roku w niemal 30 miastach w Polsce. Do końca roku Rycerze wyślą na Ukrainę ponad 100 tysięcy takich paczek. Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od ponad 15 lat i liczą prawie 7 tys. członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Delegatem Stanowym, przywódcą Rycerzy w Polsce jest Krzysztof Zuba, a Kapelanem Stanowym, czyli ich krajowym duszpasterzem –  abp Wacław Depo.

Rycerze Kolumba

Galeria

ZOBACZ TAKŻE