STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / RYCERZE KOLUMBA ZAPRASZAJĄ NA PEREGRYNACJĘ RELIKWII BŁ. KS. MICHAELA MCGIVNEYA W KRAKOWIE

Rycerze Kolumba zapraszają na peregrynację relikwii bł. ks. Michaela McGivneya w Krakowie

Abp Marek Jędraszewski będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. z wprowadzeniem relikwii bł. ks. Michaela McGivneya – założyciela Rycerzy Kolumba. Eucharystia, która zostanie odprawiona 11 września o godz. 9:00 w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, zainauguruje czas peregrynacji relikwii błogosławionego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Sanktuarium św. Jana Pawła II, która potrwa do środy 15 września.

Rycerze Kolumba zapraszają na peregrynację relikwii bł. ks. Michaela McGivneya w Krakowie

Bł. Michael McGivney był parafialnym księdzem, który w 1882 roku w USA założył katolicką wspólnotę bratnią dla mężczyzn – Rycerzy Kolumba. Dziś organizacja liczy już ponad 2 miliony mężczyzn na całym świecie. Do Polski Rycerze przybyli w 2006 roku, odpowiadając na zaproszenie papieża Jana Pawła II. Obecnie wspólnota działa już przy około 200 parafiach na terenie całego kraju (pięciu w Archidiecezji Krakowskiej, z czego cztery w samym Krakowie), gromadząc w swoich szeregach ponad 6,5 tysiąca mężczyzn.

Ksiądz Michael McGivney był duszpasterzem, który wyprzedził swoją epokę, szeroko angażując ludzi świeckich w życie parafii. Jego służba i troska o parafialne rodziny, ubogich i cierpiących wydała owoc w postaci heroiczności cnót oraz Zakonu Rycerzy Kolumba, który umacnia w wierze katolickich mężczyzn od niemal 140 lat. Ksiądz McGivney został beatyfikowany 31 października 2020 roku po zatwierdzeniu przez Watykan cudu okrzykniętego „cudem pro-life” – za wstawiennictwem ks. McGivneya nastąpiło cudowne uzdrowienie śmiertelnie chorego chłopca w łonie matki.

Peregrynacja relikwii bł. ks. McGivneya jest ogólnopolską inicjatywą, poprzez którą Rycerze Kolumba chcą uczcić beatyfikację swojego Założyciela. Od Pierwszej Niedzieli Wielkiego Postu relikwie nawiedzają liczne kościoły, przy których działają Rycerze oraz inne parafie na terenie całego kraju. Peregrynacja w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Sanktuarium św. Jana Pawła II otwiera miesięczny czas peregrynowania relikwii w Archidiecezji Krakowskiej, który potrwa do 9 października.

– Dla rady Rycerzy Kolumba działającej przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i każdego Rycerza, czas peregrynacji będzie na pewno czasem łaski, jedności i braterstwa. Jako jedna z najmłodszych rad w Polsce, mamy możliwość spotkania przy naszym Założycielu i umocnienia na wspólnej drodze formacji, działalności i czynienia miłosierdzia – mówi Tomasz Konturek, Wielki Rycerz rady lokalnej w Krakowie-Łagiewnikach. – W czasie codziennej wieczornej modlitwy różańcowej będziemy prosić o łaski dla nas i naszych bliskich, ale też w intencjach powierzanych nam i składanych w tych dniach w Bazylice Bożego Miłosierdzia.

– Peregrynacja to dla każdego z nas szczególny czas duchowego spotkania z osobą błogosławionego Michaela, kapłana, który staje się dla nas patronem na współczesne czasy, gorliwego duszpasterza zatroskanego o swoich parafian, chcącego, aby stawali się oni jeszcze bardziej zaangażowani w życie Kościoła – dodaje ks. Mateusz Wyrobkiewicz, kapelan rady lokalnej w Krakowie-Łagiewnikach.

W programie – oprócz wydarzeń głównych – przewidziano modlitwy i nabożeństwa ku czci błogosławionego, okolicznościową wystawę na temat jego życia i dziedzictwa oraz zbiórkę na Dzieło Miłosierdzia – Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie, którego Rycerze z Łagiewnik obrali na patrona swojej lokalnej wspólnoty. W Bazylice został wystawiony specjalny koszyk do składania intencji za wstawiennictwem błogosławionego, które następnie zostaną przekazane do Gildii ks. McGivneya w New Haven, gdzie znajduje się jego konfesja.

Peregrynację rozpocznie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego, która odbędzie się w Bazylice Bożego Miłosierdzia 11 września o godz. 9:00. W niedzielę 12 września o godz. 8:30 bp Janusz Mastalski będzie przewodniczył Eucharystii w obecności relikwii w Kaplicy Klasztornej. Tego samego dnia o 16:30 Andrzej Anasiak, Przedstawiciel Gildii ks. Michaela McGivneya w Polsce wygłosi w Auli św. Jana Pawła II prelekcję pt. „Błogosławiony Michael McGivney – wzór dla współczesnego mężczyzny”. Całość obchodów zakończy Msza św. w środę 15 września o godz. 15:20 w Bazylice Bożego Miłosierdzia, po której nastąpi litania do błogosławionego oraz modlitwa o jego kanonizację.

PLIKI DO ŚCIĄGNIĘCIA
ZOBACZ TAKŻE