STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / SANKTUARIUM ŚW. JANA PAWŁA II DLA UKRAINY

Sanktuarium św. Jana Pawła II dla Ukrainy

Kolejne parafie oferują pomoc i schronienie uchodźcom z Ukrainy. W Domu Pielgrzyma przy Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie mieszkają już pierwsze rodziny zza naszej wschodniej granicy.
Jak wyjaśnia ks. Tomasz Szopa, kustosz sanktuarium, nieustannej modlitwie o pokój na Ukrainie towarzyszy konkretne działanie, gdyż „wiara bez uczynków jest martwa”. Nie brakuje też otwartości, życzliwości i miłości wobec Ukraińców, którzy teraz szczególnie tego potrzebują. – W duchu świętego papieża, w tym wyjątkowym miejscu, chcemy odpowiedzieć na tę potrzebę i dlatego otwieramy Dom Pielgrzyma przy sanktuarium dla osób, które uciekają przed wojną. Zgłosiliśmy taką możliwość i bardzo szybko otrzymaliśmy odpowiedź – już w nocy z soboty na niedzielę pojawiły się pierwsze rodziny. Cieszymy się, że tu mogli znaleźć schronienie – mówi ks. Szopa.

Kustosz zwrócił również uwagę na wielkie zaangażowanie wiernych, którzy byli gotowi udzielić wsparcia zaraz po tym, gdy dowiedzieli się o przybyciu pierwszych rodzin. – Zgłaszają oni chęć pomocy, a my staramy się odpowiadać pozytywnie na tę gotowość. Stworzyliśmy swego rodzaju „sztab kryzysowy” przy Centrum Jana Pawła II, który zajmuje się koordynowaniem działań. Wszystko odbywa się w porozumieniu z Caritas Archidiecezji Krakowskiej, aby pomoc była świadczona w sposób mądry i skoordynowany, żeby to, co jest rzeczywiście potrzebne, trafiało do właściwych osób – zaznacza ks. Szopa.

Za pośrednictwem Maltańskiej Służby Medycznej Sanktuarium przekazało także blisko 2 tys. plecaków pielgrzymich z ŚDM w 2016 r. W plecakach znajdują się m.in. peleryny przeciwdeszczowe. Zostaną one uzupełnione przez członków „Malty” o żywność i opatrunki, a następnie przekazane na Ukrainę, do potrzebującej ludności pozostającej w kraju objętym wojną.

Przypominamy, iż w Środę Popielcową przy wszystkich świątyniach w Archidiecezji Krakowskiej odbędą się zbiórki środków pieniężnych na pomoc humanitarną oraz dla uchodźców z Ukrainy. Zachęcamy również do ofiarowania dzisiejszego postu i modlitwy w intencji pokoju.

__

Biuro Caritas Archidiecezji Krakowskiej, ul. M. Ossowskiego 5, 30-656 Kraków

pn – pt, godz. 7.00 – 15.30.

Prosimy również o zgłaszanie możliwości transportu i przestrzeni magazynowej, jak również chęci dołączenia do wolontariatu na adres mailowy: ukraina@diecezja.pl lub telefonicznie:  +48 780 604 584.

 

Środki finansowe prosimy przekazywać na konto Caritas Archidiecezji Krakowskiej:

Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, nr 58 8589 0006 0000 0011 1197 0001 z dopiskiem: Uchodźcy – Ukraina.

 

Potrzebne artykuły to:

– koce,

– śpiwory,

– karimaty,

– ręczniki,

– pościel,

– materiały opatrunkowe, nici chirurgiczne,

– wodę pitną,

– żywność długoterminową,

– środki higieniczne, środki czystości, pampersy.

 

Prosimy o nieprzekazywanie ubrań i innych rzeczy poza wymienionymi.

 

Dary przyjmują placówki Caritas:

Wypożyczalnia Sprzętu Medycznego, ul. Żywiecka 16, 30-427 Kraków

pn – czw 8.00 – 17.00, pt – sb 8.00 – 12.00.

 

Punkt Socjalny im. bł. Edmunda Bojanowskiego, Brzegi 255, 32-002 Węgrzce Wielkie

pn – pt, godz. 7.00:00-15:00.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
fot. ks. Ryszard Gacek
ZOBACZ TAKŻE