18 maja 2019 roku przypada 99. rocznica urodzin Jana Pawła II. Z tej wyjątkowej okazji warto odwiedzić Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II, by razem z Ojcem Świętym przebyć drogę jego życia. Karol Józef Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Po latach, już jako następca na Stolicy Piotrowej mówił: „Tu w tym mieście, w Wadowicach, wszystko się zaczęło. I życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła, studia się zaczęły, i teatr się zaczął, i kapłaństwo się zaczęło”.
Chrzest Karola odbył się 33 dni po jego urodzeniu. W tym samym wadowickim kościele służył podczas Mszy św. jako ministrant, a także przystąpił do Pierwszej Komunii Świętej. Na zdjęciach z tego wydarzenia mały Karol jest smutny, ponieważ kilka tygodni wcześniej umarła jego matka – Emilia. Jego ojciec – Karol Wojtyła senior służył w XII Pułku Piechoty. Brat Edmund, starszy o 14 lat został lekarzem, w grudniu 1932 roku po zarażeniu szkarlatyną umarł. Siostra Karola – Olga umarła zaraz po urodzeniu.
Jako młody chłopak Karol Wojtyła brał udział w przedstawieniach teatralnych. W tamtych czasach zawarł wiele przyjaźni: z Haliną Królikiewicz-Kwiatkowską, która została krakowską aktorką, czy Danutą Pukło-Gruszczyńską, której pamiętnik z jednym z pierwszych wierszy Karola Wojtyły znajduje się w muzeum Jana Pawła II w Wadowicach. Był on jednym z najlepszych uczniów w Państwowym Gimnazjum Męskim im Macieja Wadowity. 14 maja 1938 roku zdał z wyróżnieniem maturę.
Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach pozwala odwiedzającym przenieść się w czasy dzieciństwa i młodości papieża Polaka. Znajduje się tam m.in. ekspozycja dotycząca wadowickich Żydów i ich społeczności. Można także odwiedzić mieszkanie Wojtyłów, w którym znajduje się wiele pamiątek związanych z życie codziennym rodziny, np. torebka Emilii Wojtyły, ręcznie haftowane przez nią serwetki, czy naczynia kuchenne. Chętni zobaczą pokój, w którym Karol przyszedł na świat i piec, przy którym zwykł sypiać. Za kuchennym oknem znajduje się zegar z napisem „czas ucieka, wieczność czeka”, który Jan Paweł II wspominał.
W 1938 roku Karol Wojtyła przeprowadził się do Krakowa, by studiować polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Święcenia kapłańskie przyjął w wieku 36 lat, a Mszę prymicyjną odprawił w Krypcie św. Leonarda na Wawelu 2.11. Służył w parafii w NIegowici, a następnie został jednym z najmłodszych biskupów.
W Muzeum znajduje się ekspozycja dotycząca dramatycznych wydarzeń związanych z zamachem na Jana Pawła II, który miał miejsce 13 maja 1981 roku. Wtedy na Placu św. Piotra padły strzały, w muzeum znajduje się broń z której mierzył Mehmet Ali Ağca. Ojciec Święty uważał, że swoje życie zawdzięczał Matce Boskiej Fatimskiej.
Jedna z sal muzeum opowiada o pielgrzymkach papieża do Ojczyzny: znajdują się w niej sztandary, którymi witano Jana Pawła II, a także nagrania jego homilii, fotografie i filmy. Podczas zwiedzania można także obejrzeć Drzwi Święte z herbami papieży, którzy rozpoczynali obchody roku świętego oraz czternaście tablic, zwierających nauczanie Ojca Świętego.
Jan Paweł II to papież-pielgrzym. Pielgrzymował jak pierwsi apostołowie. Do muzeum przywożona jest ziemia ze wszystkich miejsc, które odwiedził Ojciec Święty. Multimedialne prezentacje pozwalają zapoznać się z informacjami na temat krajów do których się wybrał.
Papież szczególnie troszczył się o młodzież i jedna z sal w muzeum prezentuje dorobek Światowych Dni Młodzieży. Symboliczny kres jego życia prezentuje zegar zatrzymany na godzinie jego śmierci.
Bardzo wzruszająca sala prezentuje w skrócie cale życie Jana Pawła II, w której wybrzmiewa bicie serca. Obrazuje ona przemijanie: śmierć bliskich, radości i cierpienie. 8 kwietnia odbył się pogrzeb Jana Pawła II, a włoski ewangeliarz położony na prostą, cyprysową trumnę kryjącą ciało papieża został zamknięty przez wiatr. Jedna z sal muzeum zawiera kartki z prośbami i podziękowaniami do św. Jana Pawła II, które są świadectwem jego kultu na świecie. Można także zapoznać się z relacjami osób, które osobiście znały papieża Polaka.
Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II to wyjątkowe miejsce, które warto odwiedzić nawet kila razy w swoim życiu, żeby z nowej perspektywy odkrywać postać Jana Pawła II i jego życie.
W tym roku Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach obchodzi dwie bardzo ważne rocznice, związane z jego działalnością: 35-lecie otwarcia pierwszego muzeum poświęconemu Janowi Pawłowi II oraz 5. rocznica otwarcia stałej ekspozycji. Aktualnie mieści się ono na czterech kondygnacjach budynku przy ulicy Kościelnej 7 w Wadowicach. Jest to nowoczesne muzeum, zawierające ekspozycję multimedialną, dzięki niemu z pomocą przewodnika można przejść drogą życia Jana Pawła II. Dzięki staraniom projektantów – Barbarze i Jarosławowi Kłaputom, znajduje się w nim wiele ważnych eksponatów. W szesnastu strefach znajduje się około 200 pamiątek: : m.in. szkaplerz, który Karol Wojtyła przyjął jako dziesięciolatek, medalion, który otrzymała jego matka w prezencie ślubnym.
Muzeum nadal się rozwija: oferuje wystawy czasowe, które można odwiedzać w wielu miejscach świata oraz warsztaty, które są szczególnie interesujące dla dzieci i młodzieży. Rocznie odwiedza go około 225-230 tysięcy zwiedzających, około 20 % spośród nich to turyści zagraniczni.
Przewodniczka w Muzeum, Barbara Las wspomniała, że fenomenem Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach jest różnorodność turystów, którzy odwiedzają maleńką miejscowość w Małopolsce i doznają w tym miejscu wielu różnych emocji. – Dzięki temu to muzeum przestaje być muzeum, a zaczyna być znowu domem rodzinnym – podkreśliła.
Muzeum opiekują się Siostry Nazaretanki, s. Anna która jest przewodniczką wspominała, że jest to wyjątkowe miejsce, w którym szczególnie można poczuć obecność Jana Pawła II.
– Nie jest to zwykłe muzeum. To jedyne miejsce na świecie, które opowiada o całym życiu Ojca Świętego – mówi Teresa Kozłowka, przewodniczka w muzeum, podkreślając że swoją pracę traktuje jak misję. Do tego miejsca przychodzą ludzie, którzy znali papieża, a także dzieci, które dopiero go poznają.
W tym roku muzeum razem z Instytutem Pamięci Narodowej przygotowuje wystawę czasową, związana z 40. rocznicą pierwszej pielgrzymki papieża do Polski oraz w związku z obchodami 99 urodzin Karola Wojtyły organizuje wielki koncert urodzinowy, który odbędzie się na wadowickim rynku. Do 100-lecia urodzin papieża muzeum przygotowuje się od czterech lat, wypełniając zaplanowane zadania wynikające z jego działalności.
Zapraszamy na stronę internetową Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, gdzie można zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi jego działalności oraz zarezerwować bilety: https://domjp2.pl/.
Justyna Tyrka, Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska
Video Katarzyna Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska