STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ŚDM ZNOWU NA USTACH

ŚDM znowu na ustach

Wspomnienia ze Światowych Dni Młodzieży w Krakowie odżywają za sprawą akcji szycia maseczek.

ŚDM znowu na ustach

Duszpasterstwo Młodzieży wraz z Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie zaproponowało młodym kolejną inicjatywę do zrealizowania #mimoDrzwiZamknietych – szycie maseczek dla siebie, swoich bliskich oraz dla tych, którzy nie mają do nich dostępu. Temu konkretnemu zadaniu towarzyszą także wspomnienia, gdyż główny materiał do szycia środków ochrony stanowi 4 tys. wciąż nierozpakowanych koszulek ze Światowych Dni Młodzieży.

– Młodzi siedząc zamknięci w domach, potrzebują konkretu do działania – nie dla siebie, ale dla innych, z którymi niekoniecznie teraz mogą się spotkać. Ponieważ Światowe Dni Młodzieży są spotkaniem wyjątkowym, ufamy, że te koszulki, które dostają teraz nowe, wymuszone chwilą zastosowanie, pomogą w budowaniu jedności i wspólnoty, do czego wciąż dążymy mimo drzwi zamkniętych – wyjaśnia ks. Sebastian Kowalczyk, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Od początku akcji, czyli 18 kwietnia, codziennie pojawiają się nowe zgłoszenia. Chętni szyją dla swoich rodzin i znajomych, a także dla parafian. Ks. Kowalczyk i ks. Filar wraz z  duszpasterzami dekanalnymi ustalili 10 punktów odbioru materiałów. Natomiast w Rabce-Zdroju inicjatywę podjęła szkoła katolicka. Nauczyciele szyją maseczki osobom starszym i potrzebującym.

– Do wszystkich punktów dostarczyliśmy 400 koszulek, z których może powstać przynajmniej 2 tys. maseczek. Są one rozmieszczone tak, by z każdej miejscowości był do nich dobry dojazd. W formularzu zgłaszający się wpisują, z jakiej są parafii, następnie przeglądam zgłoszenia i na podstawie ich lokalizacji sprawdzam, który punkt jest najbliżej nich – tłumaczy Barbara Chmiel z DMAK-u.

Akcja nabrała rozpędu m.in. w Dziekanowicach, gdzie młodzi wraz z rodzinami szyją maseczki dla parafian. Już w niedzielę osoby uczestniczące w Mszach św. w Sanktuarium Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny otrzymywały maseczki od młodzieży. Zaopatrzyli w nie również miejscowe oddziały straży pożarnej. – W akcję włączyło się wielu wolontariuszy, którzy działali podczas Światowych Dni Młodzieży oraz ci, którzy gościli pielgrzymów. Jej fajnym skutkiem jest to, że oni znowu razem pracują, choć na odległość, i wspominają tamte wydarzenia. Ktoś śmiał się, że mógł wyciąć materiał tak, by było widać logo, bo tak dobrze mu się kojarzy – mówi ks. Paweł Odziomek, duszpasterz z Dziekanowic. Dodał również, że mobilizacja i chęć pomocy u zaangażowanych nieustannie wzrasta, dlatego po uszyciu blisko 2800 sztuk, są oni gotowi do dalszego tworzenia maseczek.

Osoby chcące dołączyć do akcji, mogą skontaktować się z duszpasterstwem przez formularz na stronie http://mlodzi.diecezja.pl/ i otrzymać informację o najbliższym punkcie odbioru koszulek, gumek i instrukcji oraz ich dostępności. Punkty znajdują się w Krakowie, Bolechowicach, Krzeszowicach, Trzebini, Myślenicach, Rabce-Zdroju, Nowym Targu, Szaflarach, Dziekanowicach i Przytkowicach. W mediach społecznościowych duszpasterstwa i na kanale YouTube „Młodzi Archidiecezji Krakowskiej” znaleźć można instrukcję graficzną oraz filmik, w którym młodzież prezentuje diecezjalnemu duszpasterzowi młodzieży, jak wykonać maseczkę z koszulki na trzy różne sposoby – tylko jeden z nich wymaga maszyny do szycia.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Galeria

ZOBACZ TAKŻE