STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / “SKARBY EPOKI PIASTÓW” NA WAWELU

“Skarby epoki Piastów” na Wawelu

Od 21 stycznia krakowianie i turyści będą mogli zobaczyć na Wawelu nową wystawę „Skarby epoki Piastów", upamiętniającą 700. rocznicę koronacji Władysława Łokietka.

“Skarby epoki Piastów” na Wawelu

Na konferencji prasowej, prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, podkreślił, że inicjatorem i pomysłodawcą wystawy jest jego poprzednik, prof. Jan Ostrowski, a współorganizacji przedsięwzięcia podjęła się Parafia Archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława. – 20 stycznia przypada 700. rocznica koronacji Władysława Łokietka, któremu udało się zjednoczyć znaczną część ziem polskich. Fakt ten przypieczętował koronacją w Krakowie. Naszym obowiązkiem jest uczczenie jej przez wystawę – mówił prof. Ostrowski i dodał, że przedmioty prezentowane na Wawelu pochodzą z okresu panowania dynastii Piastów. – Zobaczymy prawie komplet dzieł złotniczych, jakie znajdują się w Polsce z czasów piastowskich. Chciałbym zwrócić uwagę, że w jednej sali spotkają się Szczerbiec, miecz użyty w czasie koronacji Władysława Łokietka, włócznia św. Maurycego, wspaniały krzyż z diademów i korona ze Środy Śląskiej – powiedział.

Ks. Zdzisław Sochacki, proboszcz wawelskiej katedry, podziękował prof. Ostrowskiemu za podejmowane przez niego działania i prace konserwatorskie i zaprosił na Mszę św. z okazji 700-lecia koronacji Władysława Łokietka, jaka będzie sprawowana na Wawelu pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego w najbliższą niedzielę, 19 stycznia o godz. 10.00.

Na wawelską wystawę sprowadzono ponad 50 wyjątkowych dzieł sztuki, które stanowią materialny symboli epoki, w tym unikatowe klejnoty ze słynnego skarbu ze Środy Śląskiej oraz wszystkie zachowane złotnicze fundacje króla Kazimierza Wielkiego. Wystawa czynna będzie do 19 kwietnia 2020 roku.

IMG_0485

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE