STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / „SOLIDARNI Z UKRAINĄ” – DEBATA PODCZAS MAŁOPOLSKIEGO DNIA SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO

„Solidarni z Ukrainą” – debata podczas Małopolskiego Dnia Samorządu Terytorialnego

Podczas Małopolskiego Dnia Samorządu Terytorialnego Dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej, ks. Łukasz Michalczewski, wziął udział w dyskusji „Solidarni z Ukrainą”.
Podczas debaty została przedstawiona działalność pomocowa samorządów i innych instytucji od wybuchu wojny na Ukrainie. Dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji, ks. Łukasz Michalczewski, jako reprezentant Archidiecezji Krakowskiej, odpowiedział na pytania dotyczące pracy na granicy, przygotowywania posiłków dla uchodźców, organizacji transportu żywności w głąb Ukrainy i innych działań, które podjął Kościół w Małopolsce.

Ks. Łukasz Michalczewski powiedział, że Kościół dysponuje strukturami, szczególnie związanymi z Caritas, które wobec wybuchu wojny bardzo szybko zadziałały. Archidiecezja Krakowska przyjęła uchodźców w ośrodkach, na plebaniach i na terenach różnych parafii. Szybko został wysłany sygnał od biskupów, że wierni powinni pomagać Ukraińcom i parafie włączyły się także w pomoc materialną. Od pierwszego dnia wolontariusze Caritas przebywali w namiocie, gdzie wydawane są ciepłe zupy, kanapki, słodycze. Archidiecezja Krakowska wysłała także 33 tiry pomocy humanitarnej dla tych, którzy pozostali w Ukrainie. Dyrektor Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej powiedział, że uchodźcy zostali objęci opieką duchową, umożliwiono im uczestnictwo w nabożeństwach według ich obrządków. Podkreślił, że szeroka pomoc jest nadal świadczona.

Ks. Łukasz Michalczewski wspomniał także, że w zakonach zorganizowano miejsca tranzytowe, w których mogli przebywać uchodźcy. W namiocie przebywa wielu wolontariuszy, którzy są gotowi wciąż pomagać. Ks. Łukasz Michalczewski powiedział, że każda parafia Archidiecezji Krakowskiej zaangażowała się w pomoc braciom z Ukrainy. Pojawiają się nowe pomysły i systematyczna pomoc uchodźcom nadal trwa. Podkreślił, że należy uczyć się humanitarnego podejścia do bliźnich z Wschodu, ponieważ wielu z nich pozostanie w Polsce na zawsze.

Debata „Solidarni z Ukrainą” była transmitowana na profilu Facebook @lubiemalopolske.

Dzień Samorządu Terytorialnego w Małopolsce 27.05.2022 r.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE