Ruch Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej i Duszpasterstwo Akademickie św. Anny już po raz szósty zapraszają na wyjątkowe, nocne rekolekcje w drodze — Eschatologiczną Pielgrzymkę Adwentową, która wyruszy 6 grudnia o godz. 23.00 spod Kopca Kraka.
Zbliża się VI edycja Eschatologicznej Pielgrzymki Adwentowej, organizowanej przez Ruch Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej we współpracy z Duszpasterstwem Akademickim św. Anny. Jak podkreśla Andrzej Wąsik, tegoroczny odpowiedzialny: „pielgrzymka jest dziełem i darem Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej dla Kościoła krakowskiego, a jednocześnie okazją do spotkania z Panem realnie obecnym: w Słowie, sakramentach i we wspólnocie”. Wydarzenie jest formą nocnego czuwania w drodze. – Tegoroczne hasło: „Droga nadziei”, stanowi naszą próbę odpowiedzi na bullę papieża Franciszka, ogłaszającą Rok Jubileuszowy 2025 – mówi ks. Szymon Kapłon, jej duchowy opiekun i organizator.
Pomysł zrodził się kilka lat temu, gdy przy kościele św. Krzyża w Krakowie gromadziła się „Oaza na Plantach”, czyli oazowicze z całej diecezji. Zastanawiano się wtedy, w jaki sposób jeszcze bardziej zintegrować uczestników środowych spotkań. Pojawiła się idea nocnego wędrowania, która ostatecznie przerodziła się w formę pielgrzymki adwentowej. – Pierwsza pielgrzymka przebiegała od kościoła św. Wojciecha na Rynku Głównym do Tyńca. Była sporo dłuższa i bardziej wymagająca fizycznie. Prowadziła przez tereny podmiejskie, lasy i pola — wspomina Krzysztof Płachno, jeden z pomysłodawców i pierwszych organizatorów Eschatologicznej Pielgrzymki Adwentowej. Inspiracją była myśl o potrzebie gotowości na powrót Pana, który może przyjść niespodziewanie jak złodziej w nocy.
– Pierwsza część Adwentu, która ma nas przygotować na ostateczne przyjście Jezusa, zawsze wydawała mi się mniej akcentowana, stąd pomysł, żeby pielgrzymkę odbyć właśnie w tym czasie — zdradza Krzysztof. Słowo „eschatologiczny” odnosi się do tego, co ostateczne. To pojęcie nawiązuje do pierwszego listu do Koryntian (1 Kor 15, 45 nn) św. Pawła. Apostoł Narodów, rozważając tajemnicę zmartwychwstania ciał, mówi o Chrystusie jako o „ostatnim człowieku” (gr. eschatos Adam). – Już teraz żyjemy w czasach ostatecznych, ponieważ Mesjasz – Syn Boży przyszedł na świat. W czasie pielgrzymki próbujemy uzmysłowić sobie, że znajdujemy się w napięciu pomiędzy „już”, a „jeszcze nie”. Z jednej strony dzięki liturgii stajemy w przedsionku nieba: rzeczywistość ostateczna jest tu i teraz obecna. Z drugiej zaś strony, ostateczne spełnienie każdego z nas nastąpi, gdy Mesjasz spełni swoją obietnicę i przyjdzie powtórnie na końcu czasów, by sądzić żywych i umarłych. To tajemnica, która doprowadziła do ukształtowania się w liturgii Kościoła okresu Adwentu — zaznacza ks. Szymon.
Pielgrzymka, w odróżnieniu od tych dobrze znanych na Jasną Górę czy do Kalwarii Zebrzydowskiej, odbywa się nocą, a jej trasa wynosi niespełna dziesięć kilometrów. Droga wiedzie przez spokojne ulice Krakowa, od Kopca Kraka, przez kościół św. Józefa na Podgórzu, kościół Bożego Ciała na Kazimierzu, kościół Najświętszego Salwatora, Cmentarz Salwatorski i kolegiatę św. Anny. Akcent położony jest na duchowe przeżycie, dlatego trasa jest dobrana tak, aby poradzili sobie z nią wszyscy, niezależnie od wieku czy zdolności fizycznych. – EPA jest skierowana do każdego chrześcijanina, do każdego, kto chce spotkać się z Panem, kto poszukuje Jego Obecności, kto chce podjąć trud milczącego oczekiwania. Milczenie, a więc słuchanie ciszy jest trudne, zwłaszcza dziś w świecie pełnym hałasu i krzyku, gdy jesteśmy bombardowani wiadomościami, relacjami, dźwiękiem i obrazem — zaznacza Andrzej. W ramach tych nocnych rekolekcji, poza podjęciem kontemplacji na trasie, uczestnicy mogą wysłuchać czterech konferencji połączonych z celebracjami, Liturgią Godzin, adoracją Najświętszego Sakramentu oraz nabożeństwem pokutnym. Ponadto mają możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania u wędrujących wśród pątników kapłanów.
Trasę pierwszej Eschatologicznej Pielgrzymki Adwentowej przeszło 30 chętnych oazowiczów. Podczas poprzedniej edycji wędrowało już ponad 100 osób. Z roku na roku przybywa tych, którzy pragną czuwać w ciszy nocnego Krakowa. – To naprawdę bardzo dobra okazja, aby prawdziwie żyć tym, czym w Adwencie żyje Kościół – zachęca ks. Szymon Kapłon.
Tegoroczna edycja wystartuje 6 grudnia 2024 r. o godz. 23.00 spod Kopca Kraka. Więcej informacji o wydarzeniu znaleźć można na stronie: www.eschatologiczna.pl