12 stycznia na platformie MS Teams odbędzie się bezpłatne spotkanie synodalne dla pedagogów, na które zaproszeni są wszyscy nauczyciele z naszej archidiecezji.
W spotkaniu poruszane będą następujące treści programowe: realizacja wezwania papieża Franciszka do rozmowy o Kościele, treści dialogu społecznego w szkołach oraz poprawa komunikacji na linii nauczyciel-nauczyciel oraz nauczyciel-uczeń. Więcej informacji i zapisy można znaleźć tutaj.
Papież Franciszek chce usłyszeć od całego Kościoła głos o tym, co dzieje się w lokalnych wspólnotach, i co można zrobić, aby ulepszyć parafie i działanie duszpasterstw. Sposób, w jaki to zaproponował, to proces synodalny. Synod oznacza „podróżowanie razem” i polega na słuchaniu Ducha Świętego i siebie nawzajem, aby rozeznać kierunek właściwej drogi.
Arcybiskup Marek Jędraszewski w związku z rozpoczęciem XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów wystosował list, w którym pisał: „(…) w odróżnieniu od poprzednich Synodów – do udziału w nim Ojciec Święty Franciszek zaprasza nie tylko biskupów, ale także wszystkich wiernych. Wszyscy oni mają bowiem podjąć wspólną refleksję na temat tej prawdy o Kościele, jaką jest synodalność, czyli „podążanie razem” pod natchnieniami Ducha Świętego, aby głosić Ewangelię całemu światu. W ten sposób Kościół ma uświadomić sobie, że „synodalność jest drogą dla całego Ludu Bożego”, jest pewnym procesem, w jakim się on znajduje. „Synodalność [bowiem] jest nie tyle wydarzeniem czy hasłem, co raczej stylem i sposobem bycia, poprzez który Kościół przeżywa swoją misję w świecie. Misja Kościoła wymaga, aby cały Lud Boży podążał razem, gdzie – w jedności – każdy członek Kościoła ma niezbędną rolę do spełnienia. Kościół synodalny podąża w komunii, aby realizować wspólną misję poprzez udział każdego ze swoich członków. Zadaniem tego procesu synodalnego nie jest zapewnienie chwilowego lub jednorazowego doświadczenia synodalności, ale raczej stworzenie okazji dla całego Ludu Bożego, aby wspólnie rozeznawać, w jaki sposób postępować na drodze do bycia Kościołem bardziej synodalnym w perspektywie długoterminowej” (Vademecum, 1.3).”