STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / „STAĆ SIĘ NACZYNIAMI MIŁOSIERDZIA W NASZYCH CZASACH” –  PIERWSZE WSPOMNIENIE LITURGICZNE ZAŁOŻYCIELA RYCERZY KOLUMBA

„Stać się naczyniami miłosierdzia w naszych czasach” –  pierwsze wspomnienie liturgiczne założyciela Rycerzy Kolumba

Kardynał Stanisław Dziwisz przewodniczył Mszy świętej w pierwsze wspomnienie liturgiczne bł. ks. Michaela McGivneya, założyciela Rycerzy Kolumba. Uroczystość odbyła się 13 sierpnia w kaplicy św. Siostry Faustyny w Bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Eucharystia zgromadziła Rycerzy wszystkich czterech krakowskich rad, którzy przybyli wraz ze swoimi Kapelanami.

„Stać się naczyniami miłosierdzia w naszych czasach” –  pierwsze wspomnienie liturgiczne założyciela Rycerzy Kolumba

Witając zebranych, kardynał powiedział, że Rycerze Kolumba „wchodzą ponownie” do Polski, tym razem w postaci relikwii swojego założyciela. – Wnieśliśmy w procesji relikwie waszego założyciela. Są one znakiem obecności błogosławionego – dodał. Przypomniał, że będąc sekretarzem Jana Pawła II widział, jak realizuje się idea sprowadzenia Rycerzy Kolumba do ojczyzny papieża. – Byłem bardzo związany z Rycerzami, będąc przy boku Ojca Świętego. Papież dobrze znał i bardzo cenił Rycerzy za wsparcie Stolicy Apostolskiej. Gdy Kościół był w potrzebie, Rycerze byli jednymi z pierwszych, którzy przychodzili z pomocą – powiedział. Kardynał przypomniał zaangażowanie Zakonu w obronę życia oraz szerzenie dziedzictwa Papieża Polaka. Rycerze Kolumba prowadzą Narodowe Sanktuarium św. Jana Pawła II w Waszyngtonie oraz Papieski Instytut Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną przy Katolickim Uniwersytecie Ameryki, filię rzymskiego wydziału założonego przez papieża.

W homilii rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, ks. prof. Robert Tyrała odniósł się do Ewangelii, która mówi o ośmiu błogosławieństwach. – Pełnia powołania każdego z nas kryje się w słowie „błogosławiony”, to znaczy ubogi w duchu, smutny, cichy, łaknący sprawiedliwości, miłosierny, czystego serca, wprowadzający pokój, cierpiący prześladowania dla sprawiedliwości – mówił. Przywołując kolektę (modlitwę przed pierwszym czytaniem), przypomniał, że mamy stać się „naczyniami miłosierdzia w naszych czasach”. – Dokładnie to sprawdziło się w życiu naszego założyciela, bł. ks. Michaela – mówił. Przywołał troskę kapłana o powierzonych mu ludzi oraz ideę założenia męskiego bratniego stowarzyszenia, którego celem było promowanie zasad jedności i miłosierdzia. – Dzisiaj, patrząc z perspektywy czasu, widzimy, że to dzieło pochodziło i nadal pochodzi z Bożego natchnienia. Mówiąc o powołaniu Rycerzy, wskazał na życie według Chrystusowych błogosławieństw. – Trzeba odkrywać każdego dnia to, co w życiu wiary i codzienności jest najważniejsze i nie zatrzymać tego dla siebie, ale pomóc innym – wskazywał. Po Mszy świętej i odmówieniu Litanii do bł. ks. Michaela McGivneya odbyła się uroczysta ceremonia przyjęcia do Rycerzy Kolumba. W szeregi braci wstąpiło trzech mężczyzn. – Modlimy się za nowych członków, którzy dzisiaj zostaną wprowadzeni poprzez swoje przyrzeczenie służby Kościołowi i społeczności – mówił kardynał Dziwisz.

Nowi Rycerze kontynuują niemal 140-letnią historię, którą zapoczątkował ksiądz Michael McGivney. Chciał on pobudzić mężczyzn do działania i duchowego wzrostu, a wdowom i sierotom zapewnić opiekę po stracie najbliższych. Droga, którą wyznaczył, a którą podążają kolejne pokolenia mężczyzn oraz niezwykłe świadectwo jego dobroci i pokory, doprowadziła go do chwały ołtarza. W ubiegłym roku, po trwającym ponad 20 lat procesie beatyfikacyjnym, papież Franciszek zatwierdził dekret uznający cud za wstawiennictwem ks. McGivneya. 31 października 2020 roku w katedrze pw. św. Józefa w Hartford (USA) odbyła się beatyfikacja założyciela Rycerzy Kolumba. Jest on trzecim księdzem urodzonym w Stanach Zjednoczonych, który został wyniesiony do tej godności i pierwszym beatyfikowanym kapłanem, który całą swoją posługę spędził jako duszpasterz w amerykańskich parafiach. Wspomnienie liturgiczne bł. ks. McGivneya zostało wyznaczone na 13 sierpnia – jest to dzień, który przypada pomiędzy rocznicą jego urodzin (12 sierpnia 1852 roku) a rocznicą jego śmierci (14 sierpnia 1890 roku).

Zakon Rycerzy Kolumba przybył do Polski w 2006 roku. Dziś wspólnota działa przy około 200 parafiach w całej Polsce (5 w Archidiecezji Krakowskiej, z czego 4 w samym Krakowie) i gromadzi w swoich szeregach niemal 7 tysięcy członków.

Rycerze Kolumba | Fot. Maciej Maziarka

Galeria

ZOBACZ TAKŻE