STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / STYPENDYŚCI FDNT ZAPRASZAJĄ NA DZIEŃ PAPIESKI

Stypendyści FDNT zapraszają na Dzień Papieski

Bieg papieski, „Miasteczko Rodzinne” oraz Msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego – to niektóre punkty planu XVIII Dnia Papieskiego, który na terenie Krakowa w dniach 13-14 października organizują stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W tym roku przewodzi mu hasło „Promieniowanie ojcostwa”.

Stypendyści FDNT zapraszają na Dzień Papieski

Lokalne obchody Dnia Papieskiego w stolicy Małopolski rozpoczną się już w sobotę, 13 października. O godz. 11:00 mieszkańcy i turyści będą mogli wziąć udział w 2. Biegu Papieskim, który poprzez aktywność fizyczną, tak bliską św. Janowi Pawłowi II, przypomni jego osobę.

Z kolei o godz. 17:00 na Rynku Głównym stypendyści w żółtych koszulkach zachęcą przechodniów, by razem zatańczyć belgijkę i w ten sposób zaznaczyć swoją obecność w społeczności miasta. – Dzień zwieńczy wieczór modlitewny w bazylice św. Floriana, na który od godziny 18:00 złożą się różaniec, Eucharystia oraz adoracja Najświętszego Sakramentu, przygotowana razem ze wspólnotą „Chrystus w Starym Mieście” – opisuje Karolina Szabat, rzecznik krakowskiej wspólnoty stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Jak dodaje, temat przewodni zobowiązuje do tego, by o ojcostwie mówić zarówno w wymiarze duchowym, jak i tym fizycznym. – Największe promieniowanie ojcostwa jest związane z Bogiem, który jest naszym Ojcem Niebieskim, dlatego w niedzielę, 14 października o godz. 13:00, spotkamy się w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Mszy św., której przewodniczyć będzie arcybiskup Marek Jędraszewski – mówi.

Karolina Szabat podkreśla, że wydarzenie ma być przestrzenią, w której mogą spotkać się całe rodziny. – Dlatego zapraszamy, aby w niedzielę od 10:00 do 16:00 przybyć do parafii św. Jadwigi Królowej i tam skorzystać z różnych atrakcji – malowania twarzy, baniek mydlanych czy balonowego zoo lub loterii, a także fotobudki – zachęca. Po wspólnych zabawach chętni będą mogli obejrzeć przedstawienie nawiązujące do przewodniego hasła Dnia Papieskiego, w całości wyreżyserowane i zagrane przez stypendystów FDNT.

Rzeczniczka ocenia, że taki sposób przeżywania 40. rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową Karola Wojtyły, jak i 60. rocznicy jego sakry biskupiej jest wyjątkowy. – Oczywiście, że potrzeba spotkań, które przedstawiają nauczanie i teoretyczne zagadnienia dotyczące św. Jana Pawła II, ale nasza forma pokazuje, że jego „żywy pomnik”, jak często się mówi o stypendystach, naprawdę istnieje i wkłada całe serce i talenty, aby uczcić pamięć papieża Polaka, a także spotkać się osobami, które wrzucają do puszek pieniądze, dzięki którym przez kolejny rok otrzymujemy stypendia – zaznacza.

XVIII Dzień Papieski w Krakowie przebiegnie pod honorowym patronatem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego.

 

KAI, luk / Kraków
Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

ZOBACZ TAKŻE