STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / „ŚW. JADWIGA – KRÓL” – W KATEDRZE NA WAWELU WRĘCZONO INDEKSY UPJPII LAUREATOM KONKURSU 

„Św. Jadwiga – Król” – w katedrze na Wawelu wręczono indeksy UPJPII laureatom konkursu 

Siedmioro laureatów VII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Złote Lilie Jadwigi Andegaweńskiej, przebiegającego w tym roku pod hasłem „Jadwiga- Król”, otrzymało indeksy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Organizowane corocznie wydarzenie – Zjazd Rodziny Szkół św. Jadwigi Królowej – w tym roku ma charakter szczególny. W Krakowie trwają bowiem obchody 650-lecia urodzin świętej królowej Jadwigi.XVIII Ogólnopolski Zjazd Rodziny Szkół św. Jadwigi Królowej rozpoczęła w katedrze wawelskiej Msza św. pod przewodnictwem ks. dr. Pawła Barana, proboszcza parafii archikatedralnej św. Stanisława BM i św. Wacława M, który zwracając się do młodzieży licznie zgromadzonej w katedrze, szczególnie akcentował mądrość i roztropność Jadwigi – króla Polski, podkreślając, że zawsze starała się otaczać ludźmi mądrymi, uczonymi, wśród których szukała dla siebie doradców. Była kobietą „słuchającą”. Najpierw wsłuchiwała się w bicie serca swojego królestwa, a potem słuchała mądrych rad. Miała dobry kontakt ze swoimi doradcami, dworem, rycerstwem, ale rozmawiała też z ludźmi prostymi. Wszystko to pomagało jej wyciągać odpowiednie wnioski i podejmować właściwe decyzje. Ksiądz P. Baran radził młodym ludziom, by uczyli się słuchać.

Po zakończeniu Eucharystii nastąpiło rozdanie nagród w konkursach, w których, jak poinformowała Stanisława Buczek, prezes zarządu Rodziny Szkół św. Jadwigi Królowej, wzięli udział uczniowie ze 150 szkół z całej Polski. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w kategoriach szkół średnich i podstawowych otrzymali Złote, Srebrne i Brązowe Lilie Andegaweńskie.

Siedmioro laureatów VII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Złote Lilie Jadwigi Andegaweńskiej, przebiegającego w tym roku pod hasłem „Jadwiga- Król”, otrzymało indeksy uprawniające do podjęcia nauki na wybranych wydziałach Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, które wręczył zwycięzcom ks. prof. dr hab. Tomasz Rozkrut, prorektor UPJPII ds. nauki. Pogratulował wszystkim laureatom i zaznaczył, jak to jest ważne, że wydarzenie to odbywa się w tak szczególnym miejscu, jakim jest katedra wawelska, która łączy wszystkich Polaków, świadczy o historii, ale jest też spojrzeniem ku przyszłości. Życzę wszystkim, którzy sięgnęli do przeszłości, do historii naszej wielkiej królowej, która stąd rozciąga swoje oblicze nad naszym narodem, Kościołem – mówił ks. prof. T. Rozkrut – aby dalej błogosławiła, wspierała. A my nabierając od niej mądrości – tej życiowej i tej naukowej – abyśmy śmiało, z młodzieńczym entuzjazmem, z katedry na Wawelu, od św. Jadwigi, ruszyli w przyszłość swoją osobistą, rodzinną, naukową i zawodową”.

 Uniwersytet Papieski św. królową Jadwigę darzy szczególną estymą zawdzięczając jej swoje początki. Uczelnia wywodzi się bowiem z utworzonego przez Królową Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Krakowskiego, dzisiejszego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Laureaci konkursu otrzymali także indeksy Uniwersytetu Rzeszowskiego, który w 2006 r., z okazji pięciolecia uczelni, na patronkę Uniwersytetu Rzeszowskiego wybrał właśnie św. Jadwigę Andegaweńską.

Rozdano także dyplomy i nagrody w II Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Jadwiga – Król”. Nagrody wręczał m.in. konsul generalny Węgier w Krakowie dr Tibor Gerencsér, konsulat węgierski bowiem aktywnie angażuje się w wydarzenia mające uczcić i popularyzować wśród młodych ludzi postać i dzieło św. królowej Jadwigi.

ZOBACZ TAKŻE