STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / „ŚW. JAN PAWEŁ II WIELKI: NA DRODZE CHRYSTUSA” – STACJA III

„Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa” – Stacja III

- Na wszystkich areopagach świata św. Jan Paweł II świadczył o Chrystusie Odkupicielu człowieka – także osobistym cierpieniem – pisze abp Marek Jędraszewski w rozważaniu stacji „Pan Jezus upada po raz pierwszy pod ciężarem krzyża”. W trzeciej medytacji nabożeństwa „Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa” metropolita krakowski przypomina tragiczne wydarzenia z 13 maja 1981 r., kiedy na Placu św. Piotra doszło do zamachu na życie papieża.
– Od pierwszych dni pontyfikatu Jana Pawła II świat był pełen zdumienia, słysząc jego jasny i silny głos, wzywający wszystkich, aby na oścież otworzyli bramy dla Chrystusa. (…) Nie wszystkim jednak podobał się ten głos. Niektórzy z „wielkich” ówczesnego świata zdecydowali, aby głos Jana Pawła II zamilkł na zawsze i przestał budzić nadzieję na zmianę oblicza tej ziemi. W konsekwencji ich decyzji w dniu 13 maja 1981 roku na Placu św. Piotra dokonano zamachu na życie Ojca Świętego – przypomina abp Marek Jędraszewski w rozważaniu przy trzeciej stacji zbioru medytacji „Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa”.

Metropolita krakowski zauważa, że Jan Paweł II przeżył ten zamach – choć po ludzku nie miał do tego prawa. – Na wszystkich areopagach świata św. Jan Paweł II świadczył o Chrystusie Odkupicielu człowieka – także osobistym cierpieniem – podsumowuje rozważanie trzeciej stacji abp Marek Jędraszewski.

„Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa” – tak zatytułowane są rozważania drogi krzyżowej przygotowane przez abp. Marka Jędraszewskiego z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły na nabożeństwo, które tradycyjnie w Niedzielę Palmową jest odprawiane w Nowej Hucie; oparte zostały na czternastu stacjach Męki Pańskiej porównanych z epizodami z życia Jana Pawła II.

Przygotowano także nagranie w formie podcastów. Lektorem biblijnych medytacji jest Bolesław Brzozowski aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie, a rozważania dotyczące życia Jana Pawła II odczytuje sam abp Marek Jędraszewski. Podcasty będą publikowane o godz. 21.37 przez czternaście kolejnych dni od 28 marca do 10 kwietnia.

W wersji drukowanej medytacje ukażą się w formie książki przygotowanej przez wydawnictwo Biały Kruk, które zilustrowało je dziełami sztuki religijnej i fotografiami św. Jana Pawła II autorstwa Adama Bujaka.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE