STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / „ŚW. JAN PAWEŁ II WIELKI: NA DRODZE CHRYSTUSA” – STACJA IV

„Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa” – Stacja IV

- Poznając coraz bardziej Chrystusa i Jemu się oddając, równocześnie coraz głębiej poznawał Matkę Jezusa. Prawdziwie stawał się jej duchowym synem – pisze abp Marek Jędraszewski w rozważaniu stacji „Pan Jezus spotyka swoją Matkę”. W czwartej medytacji nabożeństwa „Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa” metropolita krakowski zwraca uwagę na synowską miłość papieża Polaka do Matki Bożej.
– Chrystus miał szczęście doświadczać obecności swej Matki przez całe swoje życie. (…) Karol Wojtyła nie miał tego szczęścia. Jego Matka, Emilia, umarła, gdy mały Lolek miał zaledwie dziewięć lat, jeszcze przed jego I Komunią świętą – pisze abp Marek Jędraszewski w rozważaniu stacji „Pan Jezus spotyka swoją Matkę”.

W czwartej medytacji cyklu „Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa” metropolita krakowski przywołuje trudne doświadczenia z dzieciństwa i młodości Karola Wojtyły – śmierć obojga rodziców. – Pozostał sam – bez najbliższej rodziny. Przeżywał dojmującą samotność, potęgowaną ówczesnym czasem – czasem wojny, przemocy, nienawiści. Siłę, aby nie utracić ducha i nadziei wobec wszechobecnego zła, znajdował w Eucharystii – pisze abp Marek Jędraszewski.

Metropolita krakowski zwraca uwagę, że właśnie wtedy, pośród nocy okupacji, wzrastając w umiłowaniu i adoracji Chrystusa Eucharystycznego, na jego drodze Bóg postawił wyjątkową osobę – prostego krawca z krakowskich Dębnik, Jana Tyranowskiego. To dzięki niemu w jego ręce trafiła książeczka św. Ludwika Marii Grignon de Monfort, nosząca tytuł „Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny”. – Poznając coraz bardziej Chrystusa i Jemu się oddając, równocześnie coraz głębiej poznawał Matkę Jezusa. Prawdziwie stawał się jej duchowym synem – pisze abp Marek Jędraszewski. – Miał odtąd Matkę, której czułej obecności doświadczał w swoim życiu niemal na co dzień. Miał Matkę, która go umacniała w chwilach najbardziej trudnych w jego pasterskim posługiwaniu – jak Maryja umacniała Jezusa na Jego krzyżowej drodze – dodaje metropolita krakowski.

„Św. Jan Paweł II Wielki: na drodze Chrystusa” – tak zatytułowane są rozważania drogi krzyżowej przygotowane przez abp. Marka Jędraszewskiego z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły na nabożeństwo, które tradycyjnie w Niedzielę Palmową jest odprawiane w Nowej Hucie; oparte zostały na czternastu stacjach Męki Pańskiej porównanych z epizodami z życia Jana Pawła II.

Przygotowano także nagranie w formie podcastów. Lektorem biblijnych medytacji jest Bolesław Brzozowski aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie, a rozważania dotyczące życia Jana Pawła II odczytuje sam abp Marek Jędraszewski. Podcasty będą publikowane o godz. 21.37 przez czternaście kolejnych dni od 28 marca do 10 kwietnia.

W wersji drukowanej medytacje ukazały się w formie książki przygotowanej przez wydawnictwo Biały Kruk, które zilustrowało je dziełami sztuki religijnej i fotografiami św. Jana Pawła II autorstwa Adama Bujaka.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE