STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ŚW. STANISŁAW WZOREM WIERNOŚCI WARTOŚCIOM, NA KTÓRYCH ZBUDOWANA ZOSTAŁA NASZA CYWILIZACJA

Św. Stanisław wzorem wierności wartościom, na których zbudowana została nasza cywilizacja

– Jego świadectwo życia i śmierci niesie ciągle istotne przesłanie wierności wartościom, na których zbudowana została nasza cywilizacja – mówił o. Grzegorz Prus OSPPE w drugim dniu nowenny do św. Stanisława w katedrze na Wawelu.

Mszy św. w drugim dniu nowenny do św. Stanisława w katedrze na Wawelu przewodniczył ks. prof. Jacek Urban, dziekan kapituły metropolitalnej. O. Grzegorz Prus OSPPE w czasie homilii zwrócił uwagę, że postać św. Stanisława, choć odległa czasowo, nie straciła na aktualności także w naszej epoce – zamętu ideologicznego, światopoglądowego i etycznego. – Jego świadectwo życia i śmierci niesie ciągle istotne przesłanie wierności wartościom, na których zbudowana została nasza cywilizacja – mówił paulin z Jasnej Góry.

Wskazał na cnotę wiarę. Przytoczył definicję katechizmową, która mówi o „osobowym przylgnięciu człowieka do Boga”. – Przylgnięcie całym sobą do Boga to jest oddanie, to jest wejście w Jego świat, to jest odnajdywanie swojego sensu, spełnienia i celu w Nim, w relacji z Nim. To poczucie bezpieczeństwa i pokoju serca oraz autentycznej radości życia – mówił o. Grzegorz Prus. Zaznaczył, że Katechizm mówi także, że wiara jest „uznaniem prawdy, którą Bóg objawił”. – To jest uznanie najwyższego autorytetu w Bogu. Zaufanie do Niego, do Jego mądrości i miłości. Uznanie, że to Pan Bóg decyduje, że coś jest dobre, albo złe – to On ustala reguły życia, mówi o naszej moralności – dodawał zakonnik.

Zauważył, że wiara, którą mają się charakteryzować uczniowie Chrystusa, to sposób życia. – Dojrzała wiara daje człowiekowi właściwy kierunek i umożliwia odnalezienie sensu wszystkich wydarzeń i sytuacji jakie mają miejsce w historii poszczególnych ludzi, społeczeństw i świata – mówił o. Grzegorz Prus wskazując na swoisty dialog, jaki nawiązuje się w relacji między człowiekiem a Bogiem.

Podkreślił, że w wierze chodzi o postawienie Boga w centrum swojego życia i postępowanie według Jego praw. A także, że wiara powinna być czymś trwałym, niezależnie od okoliczności. W tym kontekście wskazał na przykład św. Stanisława, którego ugruntowana wiara pozwoliła mu zaryzykować życie w imię prawdy.

2. dzień nowenny do św. Stanisława w katedrze na Wawelu 30.04.2024 r.