STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ŚWIĄTYNIA TO MIEJSCE RADOŚCI SERCA!

Świątynia to miejsce radości serca!

- Potrzebne są nam świątynie Pańskie, w których chwała składana Najwyższemu rozbrzmiewa całą pełnią człowieczego, czystego i radosnego serca. - mówił abp Marek Jędraszewski podczas konsekracji kościoła pw. Najświętszego Imienia Maryi w Krakowie.

Arcybiskup rozpoczął homilię od skomentowania wydarzeń ze Starego Testamentu, kiedy Izraelici wrócili do swoich domów po długim czasie niewoli babilońskiej. Przywołał postać proroka Ezdrasza, który przypomniał narodowi wybranemu jego historię i Bożą obecność w ich życiu. Dodał, że słowa odczytanej podczas Liturgii Ewangelii jeszcze głębiej odsłaniają fundament ludzkiego życia, którym jest Jezus Chrystus. Wyznanie Piotra: “Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego” wykracza poza ramy zmysłowego doświadczania i potwierdza otwarcie się na działanie Ducha Świętego.
– Wyznanie, że Chrystus jest Bożym Synem, Kościół powtarza od samego początku swojego istnienia. (…) Dzięki Chrystusowi, który jest Alfą i Omegą – Początkiem i Końcem, który wzbudza, mocą Ducha Świętego, nowych wyznawców, Kościół jest żywy, młody i zwycięski.

Metropolita krakowski podkreślił, że każdy ochrzczony tworzy duchową wspólnotę z Chrystusem. Potrzebuje jednak uzdrowienia i uświęcenia, które dokonuje się przez Boże Słowo i sakramenty Kościoła.
– To wszystko to tajemnica świątyni – tego szczególnego miejsca spotkania Boga z człowiekiem i człowieka z Bogiem, które staje się historią każdego z nas. Historia prowadzi nas poza widzialne mury świątyni, by ostatecznie znaleźć się w Niebiańskiej Jeruzalem.

Hierarcha na zakończenie nawiązał do obrzędu konsekracji i szczególnego momentu poświęcenia ołtarza, symbolizującego Chrystusa – Najwyższego Kapłana i Wieczystego Pośrednika między człowiekiem, a Bogiem Ojcem. Dziękował również za szczodrobliwość serc wszystkich, którzy przyczynili się do powstania świątyni.
– Drodzy Siostry i Bracia! Niech ta świątynia będzie prawdziwym sercem całej Waszej parafii, miejscem, do którego będą zdążały Wasze stopy i serca, miejscem, w którym będziecie klękać, aby adorować Pana.

Uroczystość konsekracji kościoła połączona była z jubileuszem 70-lecia parafii. Pijarski kościół i parafia w Krakowie-Rakowicach wzięły swój początek od szkoły, którą pijarzy prowadzili w centrum Krakowa i szukali dla niej lepszych warunków. W 1911 roku wybudowali kaplicę, do której oprócz uczniów zamieszkujących internat, zaczęli przychodzić mieszkańcy Rakowic. Utworzenie parafii przerwał wybuch II wojny światowej. W 1948 roku kardynał Sapieha ustanowił parafię i przekazał jej duszpasterzowanie pijarom.

Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska

Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Video Katarzyna Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska

Poświęcenie kościoła w parafii Najświętszego Imienia Maryi w Krakowie przy ul. Dzielskiego 1 | Abp Marek Jędraszewski, 16.09.2018