STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ŚWIĘCI CHODZĄ MIĘDZY NAMI ULICAMI – DANUTA RYBICKA O ŚW. JANIE PAWLE II

Święci chodzą między nami ulicami – Danuta Rybicka o św. Janie Pawle II

- On każdego człowieka widział od środka i każdy, który z nim się zetknął uważał, że jest dla niego najważniejszy. Taki był - wspomina Danuta Rybicka, która św. Jana Pawła II poznała jeszcze jako wikarego w krakowskim kościele św. Floriana. Tak zaczęła się niezwykła więź oparta na szacunku i przyjaźni, która przetrwała ponad 50 lat.
Chórek u św. Floriana

Kiedy Danuta Rybicka poznała ks. Karola Wojtyłę miała niespełna 20 lat i zachęcona przez swoją koleżankę z internatu Sióstr Nazaretanek, postanowiła pomóc młodemu wikaremu, który „chciał rozśpiewać kościół” w święto Matki Bożej Gromnicznej. Nie przypuszczała wtedy, że ta decyzja zaważy na całym jej dalszym życiu. Studenci i studentki stworzyli chórek, który uświetniał śpiewem liturgię w bazylice św. Floriana, jednak był to dopiero początek ich wspólnej drogi. – Po Mszy świętej ksiądz podziękował nam i zaprosił na Eucharystię o 6.00 rano, którą chciał odprawić w naszej intencji. I tak właśnie to wszystko się zaczęło – wspomina pani Danuta.

Wujek

Bardzo szybko między młodym ks. Karolem Wojtyłą i grupą studentów nawiązała się szczególna więź. Był ich duszpasterzem, autorytetem i powiernikiem. – Zawsze miał dla nas czas – podkreśla Danuta Rybicka. W tym czasie zrodził się pomysł wspólnych wyjazdów. Celem pierwszej wyprawy było Zakopane, bo jak się okazało ani młodzi, ani ks. Karol nie widzieli nigdy wcześniej kwitnących krokusów. Chwilę przed odjazdem pociągu okazało się jednak, że pojechać może tylko kilka dziewczyn. Mimo wszystko młody wikary postanowił, że i tak wyruszą. – Był straszny tłok i całą drogę męczyłyśmy się, jak zwracać się do księdza – tłumaczy pani Danuta, wskazując, że w tamtych czasach duszpasterze nie mogli spotykać się z młodzieżą poza kościołem, a sam fakt, że ksiądz podróżowałby sam z kilkoma młodymi dziewczętami był nie do pomyślenia. Kiedy po kilku godzinach dotarli na miejsce, Danuta Rybicka postanowiła zaproponować Karolowi Wojtyle, żeby w takich sytuacjach mogli nazywać go wujkiem. – Wysłuchał, odszedł od nas parę kroków, potem wrócił i powiedział: „Możecie”. Tak narodził się „Wujek”.

Towarzyszenie

Wyjazd do Zakopanego stał się początkiem wielu wspólnych wypraw górskich i spływów kajakowych. Z założonej w ten sposób „Rodzinki” zaczęły tworzyć się prawdziwe rodziny, a Karol Wojtyła, na którego kapłańskiej drodze pojawiały się kolejne zaszczyty, wciąż był blisko. – On nam towarzyszył. Od tych Mszy świętych o szóstej rano. On udzielał nam ślubów, chrzcił nasze dzieci… – mówi pani Danuta. Mimo coraz większej liczby obowiązków, relacja nawiązana w czasach duszpasterstwa w kościele św. Floriana pozostawała niezmienna. – Bardzo chciał być z nami i był z nami – podkreśla pani Rybicka.

Wujek pozostaje Wujkiem

Kiedy państwo Rybiccy dowiedzieli się o wyborze kard. Karola Wojtyły na papieża zareagowali… płaczem. – Po chwili zapytaliśmy się samych siebie, dlaczego właściwie my płaczemy, przecież powinniśmy się cieszyć. Wydawało nam się wtedy, że stracimy Wujka – wspomina pani Danuta. Mimo, że ówczesne komunistyczne władze uniemożliwiły polonistce wyjazd na inaugurację pontyfikatu Jana Pawła II, 16 października nie zmienił relacji, nawiązanej w Krakowie i stał się początkiem wielu niezapomnianych spotkań już w Watykanie, a przede wszystkim korespondencji, która trwała aż do ostatnich dni papieża Polaka.

Danuta Rybicka (ur. 1931) – polonistka i pedagog.

Obchody 100. rocznicy narodzin św. Jana Pawła II są okazją do przybliżenia jego postaci szczególnie tym, którzy urodzili się już po śmierci papieża. To także okazja do przedstawienia Karola Wojtyły takim, jakim znali go tylko jego najbliżsi współpracownicy i przyjaciele – świętego i niezwykłego w swojej normalności.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej przygotowuje serię wywiadów z tymi, którzy mogą nazywać się przyjaciółmi św. Jana Pawła II – koleżanką z Wadowic, członkami „Rodzinki”, uczniami, najbliższymi współpracownikami w Krakowie i Watykanie. Nagrania wideo będą się ukazywać przez cały rok 2020 18. dnia każdego miesiąca na stronie internetowej diecezja.pl oraz w diecezjalnych mediach społecznościowych.

Serię nazwano „Poznaj Go”, a w mediach społecznościowych materiały związane z 100. rocznicą urodzin Karola Wojtyły opatrzone są hasztagiem #Karol1920. Projekt realizowany jest przy wsparciu Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
ZOBACZ TAKŻE