STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / ŚWIĘTY Z SĄSIEDZTWA. KULE ŚW. MIKOŁAJA DLA MARTYNKI I MILENKI

Święty z sąsiedztwa. Kule św. Mikołaja dla Martynki i Milenki

Już po raz trzeci Wspólnota Rodzin Karmelitańskich z parafii św. Mikołaja w Krakowie organizuje akcję „Złote kule św. Mikołaja”. W tym roku pomocą objęte zostaną nieuleczalnie chore Martynka i Milenka z Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera. Kufry z wyjątkowymi kulami staną w wybranych kościołach od 4 grudnia do 6 stycznia.
Jak głosi historia, św. Mikołaj pomógł trzem niemajętnym pannom z sąsiedztwa wyjść za mąż, potajemnie podrzucając im pokaźne złote kule, które stały się ich posagiem. Święty jest inspiracją również w naszych czasach, dlatego z roku na rok wzrasta liczba jego pomocników, którzy chcą podarować swoje kule najbardziej potrzebującym.

W tym roku wsparciem finansowym i modlitewnym otoczone będą 6-letnie bliźniaczki, Martynka i Milenka, które chorują na ciężką, rzadką i nieuleczalną chorobę – zespół Bardeta-Biedla. Celem organizatorów jest pomoc w sfinansowaniu całorocznej opieki nad dziewczynkami, którą zapewnią wykwalifikowani wolontariusze i pracownicy Hospicjum im. ks. Józefa Tischnera. Państwo Cempel, koordynatorzy świeccy wspólnoty i organizatorzy akcji, wyznają, że podczas odwiedzin rodziny dostrzegli ogromne cierpienie dziewczynek oraz zmagania, siłę i miłość rodziców.

Od najbliższej niedzieli, 4 grudnia, w kilku kościołach staną skrzynie, w których umieszczone będą złote kule. Każdy, kto chce zaangażować się w pomoc, wybiera dowolną liczbę kul (jedną lub więcej), które może zabrać do domu. W każdej z nich znajduje się ulotka z najważniejszymi informacjami. Dobrowolne datki będzie można przekazać za pośrednictwem przelewu na konto Hospicjum. Złote kule można podarować także w formie wirtualnej, wpłacając na konto parafii dowolną ofiarę. Przelew należy zatytułować „Złote kule św. Mikołaja”.

Do akcji włączają się parafie krakowskie, te nieco dalsze oraz z innych diecezji. Kufry wraz z kulami będą dostępne w kościołach: św. Mikołaja w Krakowie, Świętego Krzyża w Krakowie, Sanktuarium św. Józefa na ul. Rakowickiej (kościół oo. karmelitów), Bożego Miłosierdzia przy ul. Smoleńsk, Nawiedzenia NMP w Tarnawie k. Bochni, MB Pocieszenia w Juszczynie, św. Mikołaja w Sidzinie k. Jordanowa, św. Wojciecha w Osieczanach oraz św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie-Mistrzejowicach (tylko 4 grudnia).

O tym, jak ważni są sąsiedzi, wiemy z historii św. Mikołaja oraz… tej. Gdy organizatorzy zastanawiali się nad celem tegorocznej zbiórki, do biura państwa Cempel przyszła pani z gabinetu obok i przybliżyła im sytuację bliźniaczek, gdyż jest ich sąsiadką. – Pani była pod natchnieniem Ducha Świętego, ponieważ przyszła do nas tylko dlatego, że zauważyła na ścianie obraz Matki Bożej. Nie wiedziała, że jesteśmy w jakiejś wspólnocie, że prowadzimy taką akcję. Wiedziała, że musi coś w tej sprawie zrobić. Warto zaufać Bożej Opatrzności i nie lękać się, nawet jeśli do końca się nie wie, co trzeba zrobić – przyznaje Witold A. Cempel.

– Mając na względzie dobro innych, czasem trzeba wykazać się odwagą, by wyjść do sąsiada ze swoim problemem lub natchnieniem. Również z jakąś pomocą albo z dłonią, która będzie otwarta tak wyraźnie, że ta druga osoba odważy się o coś nas poprosić. Gdyby każdy z nas potrafił rozejrzeć się wokół i zainteresować się sąsiadami, może w naszym świecie byłoby mniej bólu i smutku – uzupełnia Natalia Witkowska-Cempel.

Pomocnikami św. Mikołaja są mali i duzi, rodziny oraz pojedyncze osoby. Tak samo jak wsparcie finansowe, kluczowe jest również malowanie i składanie kul, wiązanie wstążeczek oraz zawożenie pełnych kufrów do parafii. Organizatorzy wskazują także na modlitwę, która towarzyszy akcji od samego początku. – Jako Wspólnota Rodzin Karmelitańskich jesteśmy wspólnotą modlitewno-formacyjną. Natomiast idąc za przykładem proroka Eliasza, którego czyn wypływał z modlitwy, my też staramy się, aby nasze czyny wypływały z modlitwy. „Złote kule św. Mikołaja” to jedno z naszych najważniejszych wydarzeń w ciągu roku, które powstało z natchnienia – wyjaśnia W. Cempel. – Bardzo prosimy o modlitwę w intencji tych dzieci, ich rodziców oraz za nas, którzy w tej inicjatywie uczestniczymy. Ze swojej strony ją odwzajemniamy – codziennie modlimy się za obdarowanych i obdarowujących, za wszystkich zaangażowanych – dzieli się organizator.

– Na koniec akcji odbędzie się dziękczynna Msza święta w intencji darczyńców i tych, którzy sprawili, że „Złote kule św. Mikołaja” ruszyły. Będziemy prosić również o to, by Bóg był nagrodą dla wszystkich, którzy ofiarowali fragment swojego serca, ciepłą myśl i modlitwę za dziewczynki, za nas i za Hospicjum, które na co dzień realizuje swoją misję – wyjaśnia N. Witkowska-Cempel.

– W pojedynkę możemy niewiele, ale razem jesteśmy w stanie zdziałać cuda! Złota kula niech zawiśnie jako ozdoba na tegorocznej choince. Niech będzie znakiem dobrego uczynku towarzyszącym nam przez cały Adwent i Święta Bożego Narodzenia – przekonuje ks. Michał Mroszczak, współorganizator i koordynator duchowny wspólnoty.

Dane do przelewu znajdują się na stronie parafii św. Mikołaja w Krakowie.

fot. Wspólnota Rodzin Karmelitańskich, ks. Michał Mroszczak
Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Galeria

ZOBACZ TAKŻE