STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / SWOIMI TALENTAMI ODDAJECIE CHWAŁĘ BOGU

Swoimi talentami oddajecie chwałę Bogu

- Nie przetrwalibyśmy jako naród tych długich lat niewoli gdyby nie chrześcijańska wiara, Kościół, ale także gdyby nie te wspaniałe postaci polskiej kultury, które właśnie wtedy w wydawałoby się w beznadziejnym dla Polski czasie pojawiały się jako znaki nadziei - mówił do artystów abp Marek Jędraszewski podczas spotkania opłatkowego. Poprzedziła je Msza św. sprawowana przez ks. prof. Roberta Tyrałę.

Swoimi talentami oddajecie chwałę Bogu

Podczas spotkania odczytany został list ks. inf. Jerzego Bryły duszpasterza środowisk artystycznych, w którym kapłan dziękuje metropolicie krakowskiemu, że zechciał kontynuować tradycję spotkań opłatkowych z artystami, którą zapoczątkował ks. Karol Wojtyła. Życzył Bożego błogosławieństwa i Chrystusowego pokoju na cały 2019 roku.

Metropolita w słowie skierowanym do artystów wyznał, że był dzisiaj z odwiedzinami w szpitalu u ks. inf. Jerzego Bryły i przekazuje zgromadzonym wyrazy jego pamięci i bliskości.
– Ma oczy dziecka. To wielka łaska. Jestem pod wrażeniem tego i chciałem się tym z państwem podzielić. On rzeczywiście się modli, jest w pokoju czteroosobowym, otoczony współpacjentami. Czuć bliskość między tymi panami. Bliskość cierpienia, ale i nadziei, na powrót do siebie, do domu, do najbliższych.

Arcybiskup poprosił artystów o pamięć o swoim duszpasterzu, bo on o nich nie zapomina.

W dalszych słowach metropolita wyznał, że nie ukrywa swoich przeżyć związanych z tragicznymi wydarzeniami, które mają miejsce w Gdańsku. Podkreślił jednak, że ogarniający nasz kraj smutek nie może sprawić, że przestaniemy się ze sobą spotykać i mówić o wielkich i wspaniałych rzeczach, a dziś szczególnie o wielkiej wrażliwości i dobru jakie noszą w sobie artyści i jakim chcą dzielić się z innymi.
– To jest sens naszego spotkania i to jest coś co sprawia, że mimo tragedii i smutku, które przeżywamy, wznosimy się ponad to, sięgając do rzeczy fundamentalnych. A te rzeczy fundamentalne w najpiękniejszy i najgłębszy sposób objawiły się właśnie w Betlejem.

Arcybiskup dziękował artystom za ich służbę pięknu i dobru, która jest zarazem szczególną służbą polskiemu narodowi.
– Tak było zawsze. I tak było szczególnie wtedy, kiedy przeżywaliśmy najbardziej trudne chwile w naszych narodowych dziejach. Nie przetrwalibyśmy jako naród tych długich lat niewoli gdyby nie chrześcijańska wiara, Kościół, ale także gdyby nie te wspaniałe postaci polskiej kultury, które właśnie wtedy w wydawałoby się w beznadziejnym dla Polski czasie pojawiały się jako znaki nadziei, jako postaci, które budziły poczucie narodowej dumy, które dźwigały nas z kolan.

Jako symbol takich postaw artystycznych już nie w czasach zaborów, ale w okresie II wojny światowej metropolita przywołał działalność Teatru Rapsodycznego oraz postać Karola Wojtyły. Podkreślił, że ci ludzie rozumieli, że w czasach, kiedy próbowano wyniszczyć polską inteligencję, jedyną szansą na przetrwanie była polska kultura i polska sztuka.
– Jestem głęboko przekonany, że ta batalia dzisiaj się nie skończyła. Są nowe konteksty kulturowe, nowe wyzwania, nowe szanse, ale także nowe zagrożenia. I ponieważ tak jest, z tym większą wdzięcznością chylę się przed tym co państwo czynią dla tego, co najbardziej szlachetne w duszach państwa i tych wszystkich, którzy mogą czerpać z państwa talentów, wrażliwości i bogactwa duchowego.

Arcybiskup zaznaczył, że ludzie obdarowani przez Boga szczególnymi talentami, którzy łączą je z dobrocią serca i traktują jako powołanie – oni właśnie oddają chwałę Panu Bogu.

Na zakończenie metropolita złożył życzenia artystom.
– Życzę, żeby to co państwo otrzymali od Boga – liczne talenty „obrabiane” ciężką pracą jak diamenty, by mogły świecić jako brylanty, żeby to nie tylko państwa uwznioślało, ale przyczyniało się do wzrostu innych, bo w tym się przejawia i realizacja Bożego zamysłu wobec nas wszystkich, ale także w tym się urzeczywistnia to, co podkreślał św. Jan Paweł II – cywilizacja miłości.

Podczas spotkania zespół braci Zielińskich „Skaldowie” zaprosił wszystkich do wspólnego kolędowania a zgromadzonych swoimi skeczami bawił Marcin Daniec.

FOTORELACJA

Justyna Walicka | Archidiecezja Krakowska
Fot. Joanna Adamik, Ks. Rafał Wilkołek | Archidiecezja Krakowska
Video Katarzyna Katarzyńska | Archidiecezja Krakowska

IMG_0658

ZOBACZ TAKŻE